Hlavní obsah

Zaoceánský parník Queen Mary se rozpadá, zachránit ho může 300 milionů dolarů

Historické plavidlo Queen Mary se rozpadá.

 

Reklama

15. 3. 2017 17:30

Queen Mary je považována za pamětihodnost, přesto na opravy chybí peníze.

Článek

Historická zaoceánská loď Queen Mary, která hostila hollywoodské celebrity a za druhé světové války přepravovala americké vojáky do Evropy, se rozpadá. Plavidlo, které od 60. let kotví v přístavu Beach Harbour u Los Angeles, potřebuje urgentní opravu možná až za 300 milionů dolarů (7,5 miliardy korun), tvrdí podle agentury AP odborníci.

Loď je považována za pamětihodnost, ročně ji navštíví 1,3 milionu turistů. V jejích útrobách našly místo restaurace, obchody a výstavní sály. Tři čtvrtiny zaoceánského plavidla jsou ale prý skoro na odpis.

Loď pohlcuje rez a blíží se chvíle, kdy už jí nebude pomoci, varují experti. Strojovna začíná propouštět vodu, a protože čerpadla už dávno nefungují, může se Queen Mary nadobro potopit. Ocelová konstrukce držící palubu se může zhroutit, pokud se na ní shromáždí větší počet lidí.

V listopadu místní radnice uvolnila na naléhavé opravy 23 milionů dolarů. Na rozsáhlejší opravy ale peníze chybějí. Skotsko, kde byla loď ve 30. letech spuštěna na vodu, už podle agentury AP pořádá mezinárodní sbírku. Vyzvalo britskou premiérku Theresu Mayovou, aby přiměla k finanční pomoci i Washington.

Reklama

Doporučované