Hlavní obsah

Zdecimovaným Mexikem otřáslo další zemětřesení

Nové zemětřesení v Mexiku mělo sílu 6,2 stupně Richterovy škály. (Video: Jakub Říha)

 

Reklama

23. 9. 2017 16:20

Mexiko zasáhlo další zemětřesení s epicentrem v jižní části země, konkrétně ve státě Oaxaca. Rozsah škod a případné ztráty na životech zatím nejsou známy.

Článek

Ve chvíli, kdy záchranáři dosud pokračují v prohledávání trosek po ničivých úterních otřesech, zasáhlo v sobotu Mexiko další zemětřesení, tentokrát o síle 6,2 stupně. Epicentrum mělo v jižním státě Oaxaca, informovala americká geologická služba USGS. Otřesy pocítili i obyvatelé metropole, kde se mírně chvěly budovy. Hlášeny jsou první materiální škody. Mexické úřady mezitím oznámily, že počet obětí úterního zemětřesení překročil 300.

Po otřesech se v hlavním městě rozezněly poplašné sirény a lidé vybíhali do ulic mnohdy jen v pyžamech, neboť bylo ráno. Záchranáři na chvíli ustali v prohledávání sutin. Úřady mezitím zjišťovaly, zda je pro ně bezpečné pokračovat v práci.

V Oaxace bude třeba opravit jeden most přes dálnici, který statik nechal uzavřít již po předchozím zemětřesení. Zřítilo se také několik již poškozených budov, uvedl prezident Enrique Peňa Nieto. Přes 300 000 domácností a podniků se na několik hodin ocitlo bez elektřiny.

Mexické hlavní město a okolní státy se dosud vzpamatovávají z katastrofálních následků úterních otřesů o síle 7,1 stupně, které připravily o život nejméně 305 lidí a více než dvě tisícovky zranily.

Sobotní zemětřesení mělo podle USGS epicentrum 19 kilometrů od města Matías Romero ve státě Oaxaca vzdáleném od metropole téměř 500 kilometrů. Centrum úterních otřesů bylo v sousední Pueble přibližně 120 kilometrů od hlavního města.

Oaxaca a další jihomexické státy zažily zemětřesení už 7. září, při kterém zahynulo asi 100 lidí. Otřesy měly sílu 8,1 stupně. „Domy, které ještě stály, spadly. Všichni jsme na ulici,” řekla agentuře AP po dnešních otřesech Bettina Cruzová z okresu Juchitán v Oaxace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované