Hlavní obsah

Ze stínu přímo do vlády? Kaczyński má být superministrem bezpečnosti

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński.

Reklama

24. 9. 16:12

Nejmocnější polský politik, který dosud zůstával spíš ve stínu a v pohodlí své stranické kanceláře, nejspíš zamíří do vlády. Středoevropský deník se věnuje i covidové situaci na Slovensku či jednání V4 v Bruselu.

Článek

„Game changer“ v polské politice?

V polské politice se schyluje k velkému posunu. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński se má podle výroků spolustraníků a zákulisních informací v médiích stát vicepremiérem a vést (zatím neexistující) vládní výbor pro bezpečnost. Nový orgán by měl zastřešovat činnost nejsilnějších ministerstev: spravedlnosti, vnitra a obrany.

Situace se ale ještě může změnit, jednání dál trvají a v posledních dnech došlo hned k několika veletočům. Oficiální vyjádření zatím nezaznělo.

Podrobněji o podstatě polského koaličního sporu zde:

Spekulace ale potvrzují informace Polské tiskové agentury, řady deníků a také vyjádření místopředsedy PiS Ryszarda Terleckého ze čtvrtečního dopoledne: „Všechno ukazuje na to, že Jarosław Kaczyński bude součástí vlády. Dnes anebo zítra se sejde vedení strany a padne konečné potvrzení. Bude vicepremiérem, bude mu podléhat ministerstvo spravedlnosti.“

Vstupem Kaczyńského do kabinetu má skončit krize vládní koalice PiS, Solidárního Polska a Dohody. Místo, aby Kaczyński řídil své politiky ze sídla PiS v Nowogrodzké ulici, bude chodit přímo na jednání vlády. To má vyřešit spor mezi premiérem Mateuszem Morawieckým a ambiciózním ministrem spravedlnosti a šéfem Solidárního Polska Zbigniewem Ziobrem, který Morawieckého neuznává jako dostatečnou autoritu. Usměrnit má i další půtky mezi frakcemi uvnitř PiS a koalici silou udržet pohromadě.

Foto: Profimedia.cz

Polský ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro.

Kaczyńského pevná ruka má zároveň kontrolovat mocného a radikálního Ziobra, který koncentruje funkci ministra spravedlnosti i generálního prokurátora a netají se ambicí převzít po odchodu Kaczyńského do penze otěže Sjednocené pravice (spojenectví PiS, Solidárního Polska a Dohody). Ziobro také pod pohrůžkou vyhazovu z vlády dostal několik zásadních a tvrdých podmínek, včetně podpory zákazu kožešinových farem. Zatím to vypadá, že se všem ultimátům nakonec podvolí.

Kaczyński zůstával od volební výhry v roce 2015 „pouhým“ poslancem a politiku v zemi dosud řídil i bez oficiální funkce v exekutivě. Do jeho proslulé kanceláře ve stranickém sídle PiS si pravidelně chodí pro pokyny ministři, premiér, poslanci i šéf veřejnoprávní televize. Vstupem do vlády teď předseda PiS přejímá přímou politickou odpovědnost - poprvé od roku 2007, kdy se mu jako premiérovi rozpadla vládní koalice a pak utrpěl drtivou porážku v předčasných volbách.

Foto: Profimedia.cz

Šéf PiS Kaczyński a předseda vlády Morawiecki.

O tom, že se Kaczyński stane členem vlády či premiérem, se od roku 2015 spekulovalo už několikrát, zatím k tomu ale nedošlo. Dosud se to vysvětlovalo pohodlností současného stavu pro Kaczyńského, který za kroky vlády fakticky nenesl právní odpovědnost. Zároveň má Kaczyński zdravotní problémy: podstoupil několik operací kolene a v plánu má další, kterou kvůli volebním kampaním zatím odkládal.

Média už hojně spekulují, kdo ze současné krize vychází jako vítěz. Za poraženého se považuje Ziobro, který dostal přes prsty, ale zároveň i oslabený Morawiecki, jehož musí ve vládě zachraňovat Kaczyński. A Pyrrhovo vítězství si nejspíš připíše i loutkář Kaczyński. Kromě toho, že si pohodlný politik obvykle rád přispí, musí s „kůží na trh“ - právě tomu se posledních let usilovně vyhýbal. Nově může být jako vicepremiér de facto v pozici podřízeného svého podřízeného. A právě to by mohlo Ziobra v dlouhodobém výhledu politicky posílit.

Rekord v Polsku i na Slovensku

Zatímco je v Polsku už druhý týden hlavním tématem koaliční krize, čísla nakažených koronavirem v zemi rostou. Ve středu padl nový rekord - ministerstvo zdravotnictví hlásí 1136 případů při 23 700 provedených testech.

„Celou dobu zdůrazňujeme, že nemáme velká ohniska nákazy. Celou dobu to jsou roztříštěná ohniska, kterých je mnoho. Je to důsledek zvýšeného počtu mezilidských kontaktů,“ komentoval aktuální čísla mluvčí polského ministerstva zdravotnictví.

Nový rekord hlásí už druhý den po sobě také Slovensko, kde za středu přibylo 360 nových případů infekce. Laboratoře provedly 5213 testů.

Mezitím musel slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajči zamířit už podruhé v jednom měsíci do preventivní karantény. Na pracovní schůzce byl totiž v kontaktu s člověkem infikovaným koronavirem. „Musím zůstat v izolaci a pátý den se nechat otestovat. A bohužel, necítím se ani úplně zdráv, poslední dny byly velmi náročné, hodně stresu a málo spánku,“ napsal ministr na Facebooku.

Poprvé musel Krajči úřadovat z domova od 7. září, do karantény tehdy musel i hlavní hygienik.

Covid-19 ovlivnil i unijní summit

V preventivní izolaci je i německý spolkový ministr zahraničních věcí Heiko Maas, důvodem je infekce covidem-19 u jednoho z členů ochranky. Šéf německé diplomacie proto odkládá plánovanou cestu do Jordánska, kde měl s Francouzi, Egypťany a Jordánci jednat o blízkovýchodní politice.

Koronavirus už v tomto týdnu ovlivnil celounijní politiku. Unijní summit, který byl plánovaný na čtvrtek, se musel přesunout na 1. a 2. října. V karanténě totiž skončil předseda Evropské rady Charles Michel.

V Bruselu se ale ve čtvrtek přece jen jednalo. Za šéfkou Evropské komise dorazili premiéři zemí Visegrádské skupiny. Doma zůstal jen slovenský premiér Igor Matovič, který v Bratislavě hostí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tématům a výstupům jednání V4 s von der Leyenovou se věnujeme v článku zde:

Vídeň: do Prahy nejezděte

Rakousko vydalo kvůli šíření koronaviru varování před cestami do Prahy. Platit začne v pondělí, informoval o tom ve čtvrtek s odvoláním na vídeňské ministerstvo zahraničí list Die Presse. Kromě české metropole varuje Rakousko nově i před cestami do Paříže, Izraele a několika dalších zemí světa. Švédsko naopak už na seznamu rizikových zemí nebude.

O chystaném zařazení Prahy mezi rizikové oblasti už ráno informoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Zároveň uvedl, že se svým rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem jedná o výjimkách. Chtěl by mimo jiné, aby se opatření nevztahovalo na už zaplacené zájezdy.

Varšava zatím změny na hranicích neplánuje

Česko-polské hranice zatím zůstávají otevřené beze změn, Poláci zatím omezení vstupu pro Čechy neplánují. „Neprovádíme žádné práce, které by mířily k zavedení změn při překračování polsko-české hranice,“ napsalo na dotaz Seznam Zpráv polské ministerstvo vnitra.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené