Hlavní obsah

Zelenského Sluha národa vyhrál podle průzkumů ukrajinské volby

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Reklama

21. 7. 2019 19:45

Strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči získá většinu v parlamentu, uvedla BBC. Na vytvoření vlády ale bude potřebovat koaličního partnera.

Článek

Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podle průzkumů mezi voliči získala v nedělních předčasných parlamentních volbách v zemi 42,7 procenta hlasů v obvodech, kde se hlasovalo podle stranických seznamů. Odhady výsledků ve zbylé polovině obvodů, kde se hlasovalo většinově, nejsou k dispozici. Podle jiného průzkumu má Sluha národa 43,9 procenta.

Na druhém místě by podle anket měla být proruská Opoziční platforma s 12,9 procenta hlasů. Do jednokomorové sněmovny se mají ještě dostat Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka (8,8 procenta), Vlast expremiérky Julije Tymošenkové (8,5) a Hlas rockera Svjatoslava Vakarčuka (6,5). Žádná jiná strana podle průzkumů potřebnou pětiprocentní hranici nepřekonala.

Profil Volodymyra Zelenského:

Profil Volodymyra Zelenského. (Video: Kateřina Zemanová, Jiří Vokřál)

Prezident Zelenskyj poděkoval voličům za důvěru. V prvním projevu po skončení voleb řekl, že prioritou jeho strany v novém parlamentu bude ukončení konfliktu na východě země, návrat ukrajinských zajatců a boj s korupcí. „Není to jen velká důvěra, je to velká odpovědnost pro mne osobně i pro celý náš tým,“ řekl Zelenskyj a dodal, že „Ukrajince nezradí“.

Koalice s liberály

Za svého hlavního spojence v příštím parlamentu a budoucího koaličního partnera označil prezident stranu Hlas, v jejímž čele stojí prozápadní liberál Vakarčuk.

V dosavadním parlamentu, zvoleném po vyhnání proruského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014, zasedali většinou lidé vynesení revoluční převratovou vlnou. Jejich mandát je ale podle povolebního průzkumu u konce, v parlamentu zasednou z velké části noví lidé bez větších politických zkušeností.

Parlament se na Ukrajině volí na pět let. Má 450 křesel, z nichž 26 zůstává kvůli krymské anexi a donbaské válce volných. Podle stranických seznamů bylo zvoleno 225 poslanců, ve většinovém systému 199. O mandáty se ucházela zhruba šedesátka stran, v obvodech s většinovým systémem pak kolem 3000 kandidátů.

Příměří na Donbasu

Na východě Ukrajiny začalo v noci na neděli platit další časově neomezené příměří a obě strany zatím uvádějí, že je dodržováno. Přesto v neděli přišli o život dva ukrajinští vojáci při explozi výbušniny. Dva další utrpěli zranění, s nimiž byli převezeni do nemocnice.

Podle sdělení armády čtveřici, která mířila na pozorovací stanoviště u obce Ščasťa, zasáhla v 08:25 (07:25 SELČ) exploze dosud neurčené výbušniny „nastražené diverzní skupinou“ povstalců.

Žádná z mnoha dohod o zastavení palby uzavřených mezi znepřátelenými stranami v Donbasu v minulosti dlouho nevydržela.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované