Hlavní obsah

Zeman má ve zlomené ruce titanový šroub, nemocnici opustí o víkendu

Foto: Hrad.cz

Miloš Zeman.

Reklama

26. 8. 2020 13:53
aktualizováno • 26. 8. 2020 14:07

Rekonvalescence by měla trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu.

Článek

Prezident Miloš Zeman, který po úterním pádu podstoupil operaci zlomené ruky, se těší dobrému zdraví a propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice by měl být v sobotu nebo v neděli. Novinářům to řekl jeho kancléř Vratislav Mynář.

Program na příští týden, kdy má například navštívit Jihomoravský kraj, Zeman zatím měnit nebude. Kancléř dodal, že prezident je v dobré náladě a již byl přestěhován z pooperačního na standardní pokoj.

Prezidenta do nemocnice převezli v úterý večer. Podle vyjádření svého mluvčího Jiřího Ovčáčka spadl po sledování večerních zpráv, když se rozhodl přesunout se bez hole a bez pomoci ochranky. Prezident již delší dobu trpí neuropatií nohou, kvůli níž musí při chůzi používat hůl.

Operace netrvala ani hodinu

Operace podle kancléře trvala necelou hodinu a prezidentovi byl při ní do paže implantován titanový šroub. Nyní je již na tom prezident tak dobře, že poobědval rybu s vařeným bramborem. „Co se týče programu pana prezidenta, zatím jsme se dohodli, že žádné změny programu nebudou,“ řekl Mynář. Dodal, že o případné úpravě programu se rozhodne poté, co bude prezident propuštěn do domácího ošetřování. Rekonvalescence by měla podle kancléře trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na Facebooku s odkazem na informace od Mynáře uvedl, že lékaři při operaci zjistili, že Zeman netrpí odvápněním kostí, což mu pomůže při hojení.

Podle Mynáře prezidenta v úterý i dnes navštívila jeho žena Ivana a byla za ním i dcera Kateřina. Pozdravy podle něj prezidentovi poslali někteří jeho kolegové, také prezidenti Egypta, Ruska nebo Srbska a také premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a řada dalších politiků.

„Prostě se to stalo, samozřejmě pan prezident má nárok na svoje soukromí, a pokud se rozhodl přemístit se bez ochranky, tak je to jeho právo,“ okomentoval kancléř okolnosti prezidentova úrazu. Dodal, že úraz by po rekonvalescenci neměl nijak bránit výkonu Zemanových povinností. „Bude záležet na tom, jak se dostane do domácího ošetření a jak samozřejmě ta rekonvalescence bude probíhat,“ dodal.

Prezident musel kvůli úrazu zrušit dnešní schůzky s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou a kardinálem Dominikem Dukou. „Oba samozřejmě chápou situaci a věříme, že dojde k náhradě toho programu,“ řekl Mynář.

Důležitá je důkladná rehabilitace

Lékař a bývalý poslanec Boris Šťastný provozuje síť Alzheimercenter. Z jeho zkušeností je u léčby zlomenin u seniorů klíčová důkladná rehabilitace. „Když tu zlomeninu dobře odoperují, o čemž jsem u Střešovic přesvědčen, a bude dobrá rehabilitace, neměl by mít žádné následky,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované