Hlavní obsah

Zemanova abolice nebude mít na mé rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo vliv, říká nejvyšší žalobce

20. 9. 2019

Prezident Zeman nemá na žalobce Zemana vliv.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman posoudí stíhání Andreje Babiše bez ohledu na čtvrteční prohlášení prezidenta o možném udělení abolice.

Článek

„Prohlášení pana prezidenta o možnosti udělení milosti panu premiérovi nebude mít žádný vliv na postup nejvyššího státního zástupce při přezkoumávání zákonnosti usnesení o zastavení trestního stíhání. Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) nedávno zastavilo jak stíhání Babiše, tak dalších v případu. Usnesení je pravomocné.

MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády.

Prezident ve čtvrtek oznámil, že by využil takzvané abolice. „Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl Zeman ve čtvrtek televizi Barrandov. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl prezident.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Bývalý politik hnutí ANO obviněný z korupce zůstává ve vazbě

    Hlavní postava korupční kauzy na radnici Brna-středu – bývalý politik hnutí ANO Jiří Švachula – dál zůstává ve vazbě. Rozhodl o tom ve čtvrtek v neveřejném jednání Krajský soud v Brně. Seznam zjistil z justiční databáze, že soudce tak v této souvislosti odmítl Švachulovu stížnost. Bývalý radní Brna-středu je ve vazbě již od začátku března. Soudy ho opakovaně nechtěly na svobodu pustit, protože mají obavu, že by mohl uprchnout. To však Švachula odmítá. Podle dosavadních poznatků vyčíslila policie úplatky v této kauze celkově na více než 17 milionů korun.

  • Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

    Justice ponechala památku ve vlastnictví státu. Ústavní soudci obdrželi stížnost v červenci, odmítli ji v polovině září. Z usnesení plyne, že se řád po druhé světové válce nedomáhal vrácení hradu, který zabavili nacisté, zákonem předepsaným způsobem.

    Vzhledem k tomu, že řád tak pozbyl vlastnictví už před únorem 1948, odmítl Národní památkový ústav v květnu 2014 památku vydat v církevních restitucích. Následnou žalobu zamítl okresní soud a poté i olomoucká pobočka krajského soudu.