Hlavní obsah

Zemědělský fond poslal Bruselu připomínky ke schůzce o auditu

Foto: Repro Facebook, Seznam Zprávy

Andrej Babiš.

Reklama

12. 4. 2020 8:50

Napsal to server iRozhlas.cz. Evropská komise má teď šest měsíců na to, aby řekla, zda český předseda vlády má, či nemá konflikt zájmů.

Článek

Státní zemědělský intervenční fond už odeslal připomínky k lednové schůzce s unijními kontrolory, která se týkala druhého auditu k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v případě zemědělských dotací pro holding Agrofert.

Napsal to server iROZHLAS.cz. Evropská komise má teď šest měsíců na to, aby řekla, zda český předseda vlády má, či nemá konflikt zájmů.

„Připomínky k zápisu z bilaterálního jednání byly 26. března předány na Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, které je obratem předalo k rukám Evropské komise,“ řekla serveru Lenka Rezková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu, který v Česku rozděluje unijní podporu pro zemědělce.

Schůzka s bruselskými kontrolory k auditnímu šetření, které se za českou stranu účastnili šéf fondu Martin Šebestyán či náměstek ministra zemědělství Jiří Šír, se konala koncem ledna. Do Česka na začátku března dorazil zápis z jednání. Na tento dokument mohl zemědělský fond znovu reagovat, na připomínky měl 15 dní. Šlo o nutný procesní krok, aby Brusel mohl zpracovat konečnou auditní zprávu, zda český premiér je, či není kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert ve střetu zájmů. Na závěrečný verdikt má Evropská komise šest měsíců.

Brusel zároveň podle mluvčí fondu uvolnil dosud zadržované platby pro holding Agrofert, který Babiš vložil do svěřenského fondu, aby vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. „Ze strany Evropské komise bylo aktuálně vydáno rozhodnutí, kterým došlo k odblokování dříve zmiňovaných plateb,“ dodala Rezková.

Konečné výsledky prověrky zemědělských dotací by mohly být nejdříve na podzim. Pokud si ale bruselští kontroloři vyžádají další podklady, lhůta začne plynout nanovo. Poté bude moci Česko ještě navíc požádat o smírčí řízení, případně se bránit u Evropského soudního dvora.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možným premiérovým střetem zájmů se zabýval i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

V případě první kontrolní zprávy požádalo Ministerstvo pro místní rozvoj, které odpověď pro Brusel připravuje, o odklad. Žádost zdůvodnilo krizovou situací kolem koronaviru, Evropská komise resortu podle ministryně Kateřiny Dostálové (ANO) vyhověla a termín prodloužila do 5. června, tedy o dva měsíce.

Reklama

Související témata:

Doporučované