Hlavní obsah

Zemětřesení na Filipínách rozkývalo mrakodrap se střešním bazénem, až se voda vylévala na ulici

23. 4. 2019

Pondělní zemětřesení na Filipínách poškodilo mrakodrap se střešním bazénem. (Video: Michael Rivo)

Na Filipínách v úterý zaznamenali další zemětřesení, mělo sílu 6,3 stupně Richterovy škály. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Pondělní otřesy si v asijské ostrovní zemi vyžádaly podle úterní aktualizované bilance nejméně 11 mrtvých. Dalších 24 osob se podle agentury AP pohřešuje.

Článek

Podle USGS se v úterý země zachvěla na ostrově Samar na jihu souostroví Filipíny. Epicentrum otřesů bylo 13 kilometrů východně od města Tutubigan, ohnisko zemětřesení se nacházelo v hloubce 70 kilometrů. Podle agentury Reuters zatím nejsou informace o případných obětech nebo materiálních škodách.

V noci na dnešek záchranáři našli v sutinách supermarketu v provincii Pampanga na severofilipínském ostrově Luzon další těla obětí zemětřesení, které v oblasti poničilo několik budov a místní letiště v pondělí a které dosáhlo síly 6,1 stupně. Počet potvrzených obětí na životě se tak zvýšil o dvě na nynějších 11.

Pondělní otřesy o síle 6,1 stupně na Filipínách mimo jiné poškodily luxusní mrakodrap s bazénem na střeše. Voda se při zemětřesení valila po stěnách budovy na ulici.

Při zemětřesení se mrakodrap začal kymácet a voda z bazénu stékala po stěnách budovy do ulic Manily. Občané filipínského hlavního města začali před vodní kaskádou okamžitě prchat.

Kromě Manily páchalo zemětřesení velké škody také v provincii Pampanga, severně od metropole. V provincii přišlo o život osm lidí a dalších dvacet bylo zraněno. Byl také poškozen kostel a na dálnici napadalo z kopců kamení.

Na jednom místě se zřítily betonové stožáry elektrického vedení. Mezinárodní letiště v provincii, které je někdejší americkou základnou, bylo uzavřeno a řada letů byla zrušena. Otřesy totiž způsobily škody na odletové hale.

Na Filipínách jsou zemětřesení častá, protože souostroví se nachází v místě, kde se setkávají tektonické desky.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.