Hlavní obsah

Zemětřesení v turistickém ráji. Mrtví a zranění na ostrově sousedícím s Bali

Následky zemětřesení na Lomboku. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters)

 

Reklama

29. 7. 2018 11:10

Ostrov Lombok východně od Bali postihlo silné zemětřesení, zraněných jsou stovky.

Článek

Nejméně čtrnáct mrtvých a stovky zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které zasáhlo indonéský ostrov Lombok. Oznámily to agentury Reuters a AP s odvoláním na místní úřady. Záchranáři nevylučují, že počet obětí by mohl ještě vzrůst.

„Desítky domů jsou poškozeny, náš hlavní cíl je nyní evakuace a záchrana přeživších z postižených míst,” cituje BBC mluvčího indonéské vládní agentury pro katastrofy Sutopa Purwu Nugroho.

Mezi obětmi je i malajsijský turista, který byl na pěším výletě na sopku Rinjani, což je jeden z nejvyhledávanějších treků na ostrově.

Lombok je východním sousedem známějšího turistického ráje Bali, ale i tento ostrov je vyhledáván cizinci - právě proto, že na něm turistický průmysl ještě není tolik rozvinutý jako na Bali.

Ohnisko zemětřesení se nalézalo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Otřesů bylo podle indonéské geofyzikální a meteorologické agentury nejméně jedenáct. Udeřily časně ráno, kdy hodně lidí ještě spalo, a poškodily mnoho domů. Hodně lidí uteklo od hroutících se budov na volná prostranství.

„Bylo to velice silné zemětřesení. Všichni jsme propadli panice a utekli ven, stejně tak sousedé,” řekl agentuře AFP místní obyvatel žijící na severu Lomboku. Dodal, že došlo k výpadku dodávek elektřiny. „Vyskočili jsme z postelí, abychom se vyhnuli tomu, že nám něco spadne na hlavu,” řekl agentuře Reuters Jean-Paul Volckaert, kterého otřesy probudily ze spánku v hotelu. Zaskočil jej pohled na hotelový bazén s „vlnobitím jako na divokém moři”, ale jev trval jen asi 20 až 30 vteřin.

Kde leží Lombok:

Foto: Mapy.cz, Seznam Zprávy

Lombok na mapě.

Indonésie je největší ostrovní stát světa. Nachází se v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence), kde střety kontinentálních desek často vyvolávají seismické otřesy. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu tsunami, která zabila 230 tisíc lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované