Hlavní obsah

Zemřel artista Bubeníček. Otec slavných tanečníků

Foto: archiv rodiny Bubeníčkových

Manželům Bubeníčkovým (na snímku na svatbě jednoho z dvojčat) se pozdější slavní tanečníci Jiří a Otto narodili na zájezdu v Polsku.

Reklama

21. 1. 2020 14:04

Otto Bertis Bubeníček patřil k nejznámějším českým akrobatům, se svou skupinou 5 Bertis procestoval mnoho zemí a získal četná ocenění.

Článek

Ve věku 76 let zemřel dnes v pražské Thomayerově nemocnici někdejší cirkusový artista a otec slavných tanečníků, bratrů Bubeníčků, Otto Bertis Bubeníček. ČTK to sdělil jeden ze světově proslulých dvojčat Jiří Bubeníček. Bubeníček starší zemřel podle něj na zápal plic. Otto Bertis patřil k nejznámějším českým akrobatům, se svou skupinou 5 Bertis procestoval mnoho zemí a získal četná ocenění.

Rodina Bubeníčků se věnuje cirkusu, artistice a tanci po několik generací. Dědeček dvojčat Otto Bubeníček stál u zrodu společenského a závodního tance v českých zemích, jeho nyní zesnulý syn celý život věnoval artistice. Jeho rodinná skupina 5 Bertis vystupovala na jednokolkách a v nevšední disciplíně balanc se sklem. Později se Otto Bertis věnoval i pedagogické činnosti.

V roce 1974 se Bubeníčkovým v Polsku, kde vystupoval jejich cirkus, narodila dvojčata Jiří a Otto. Povolání artistů se jim zdálo být předurčeno, jak řekli dříve v rozhovoru s ČTK. V jejich 11 letech je ale učitelka tance doporučila ke studiu na pražské Taneční konzervatoři. Dalším milníkem pro ně byla soutěž v Lausanne, kde je oslovil slavný John Neumeier a nabídl jim studium na baletní škole v Hamburku. Po absolutoriu na konzervatoři přijali v hamburském souboru angažmá, a jejich kariéra tím nabrala raketový vzestup.

Otto byl od roku 1997 prvním sólistou Hamburského baletu, Jiří v roce 2006 odešel do drážďanského baletu Semperoper. V roce 2014 oslavili čtyřicetiny a rozhodli se skončit s aktivním tancem, přesto špičkově tančili i dlouho poté, kdy mnozí tanečníci odcházejí „do penze“. Bratři Bubeníčkové se věnují choreografii a dalším uměleckým oborům spojeným s tancem a scénickým uměním.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované