Hlavní obsah

Zemřel třetí, „zapomenutý“, člen výpravy Apolla 11 na Měsíc

Foto: Profimedia.cz

Snímek astronauta Michaela Collinse z roku 1969, který zveřejnila NASA.

Reklama

28. 4. 20:30

Ve středu zemřel astronaut Michael Collins, který se zúčastnil památné výpravy Apolla 11 na Měsíc. Dožil se devadesáti let.

Článek

Ve věku 90 let dnes zemřel americký „zapomenutý“ astronaut Michael Collins. Podle agentury Reuters jeho rodina sdělila, že podlehl rakovině. Collins byl členem památné výpravy Apolla 11 v roce 1969, při níž Neil Armstrong jako první člověk vkročil na lunární povrch. Collins musel zůstat v modulu na oběžné dráze a počkat, až se Armstrong a Buzz Aldrin z „procházky“ na Měsíci vrátí.

Michael Collins na své druhy čekal osamocený ve velitelském modulu Apolla 11 přes 21 hodin. S letovou kontrolou v texaském Houstonu při tom pravidelně ztrácel spojení, pokaždé když se jeho loď při obletech dostala nad odvrácenou stranu Měsíce.

„Od Adama žádný člověk nepoznal takovou samotu jako Mike Collins,“ citovala agentura Reuters ze záznamu v deníku mise Apolla 11, který odkazoval na biblickou postavu prvního člověka. Collins popsal své zkušenosti v autobiografické knize Carrying the Fire, ale publicitě se do značné míry vyhýbal.

„Vím, že bych byl lhář nebo blázen, kdybych řekl, že mám nejlepší ze tří sedadel Apolla 11, ale mohu popravdě a s vyrovnaností říci, že jsem s tím, které mám, naprosto spokojený,“ řekl ke své úloze v misi Collins podle poznámek, které americká vesmírná agentura vydala v roce 2009.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované