Hlavní obsah

Zemřel zakladatel sítě Hakkání, jedné z nejmocnějších povstaleckých skupin v Afghánistánu

Hakkáního síť patří k nejmocnějším povstaleckým skupinám v Afghánistánu. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

4. 9. 2018 10:57

Zakladatel sítě Hakkání, napojené na Tálibán, Džalaluddín Hakkání zemřel po dlouhé nemoci. Oznámilo to hnutí Tálibán. Síť Hakkání v Afghánistánu bojuje proti vládním vojákům i silám NATO.

Článek

Hnutí Tálibán dnes oznámilo, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání, která je na radikální afghánské hnutí napojena. Podle některých zdrojů byl přitom Džalaluddín Hakkání již delší dobu po smrti, informovala dnes agentura AFP. Síť Hakkání v Afghánistánu bojuje proti vládním silám i vojákům Severoatlantické aliance.

Síť Hakkání má podle odhadů 4 000 až 15 000 bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i Al-Káidou. Podle agentury Reuters se jedná o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Zprávy o smrti Hakkáního se pravidelně vynořují již několik let a nelze je nezávisle ověřit. Mluvčí Tálibánu dnes agentuře AP řekl, že Hakkání zemřel v pondělí na území Afghánistánu.

Džalaluddín Hakkání svou síť založil v 70. letech 20. století. V době sovětské okupace Afghánistánu se mocný afghánský klan Hakkání vyzbrojil s vydatnou podporou americké a pákistánské špionáže. V afghánské válce, která trvá od roku 2001 dodnes, stojí síť Hakkání na straně Tálibánu a Al-Káidy.

Před několika lety se operačního vedení sítě Džalaluddín Hakkání vzdal ve prospěch svého syna Siradžuddína, který je zároveň zástupcem vůdce hnutí Tálibán.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované