Hlavní obsah

Zemřel zpěvák, od kterého se učil i Elvis

Foto: Wikipedia.org

Richard Wayne Penniman alias Little Richard.

9. 5. 16:55

Bez Richarda Wayna Pennimana by se hudební scéna pravděpodobně vyvíjela jinak. Jeho divokým rock'n'rollem se inspirovali James Brown, Paul McCartney i Elvis Presley.

Článek

Ve věku 87 let dnes zemřel jeden z otců zakladatelů rock'n'rollu Little Richard (vlastním jménem Richard Wayne Penniman). S odvoláním na jeho syna to na svém webu napsal časopis Rolling Stone. Příčina smrti zpěváka a klavíristy z amerického státu Georgia zatím není známá.

Penniman se narodil v prosinci 1932 ve městě Macon jihovýchodně od Atlanty. V 50. letech se proslavil divokou hrou na piano, zpěvem hraničícím s jekotem i excentrickým zjevem zahrnujícím silný make-up. Jeho největšími hity jsou skladby Tutti Frutti, Lucille, Long Tall Sally nebo Send Me Some Lovin’.

Rolling Stone považuje Little Richarda za interpreta s masivním vlivem na vývoj populární hudby. V roce 2010 jej zařadil na osmou příčku v žebříčku nejvýznamnějších umělců všech dob. Za svůj idol ho považovali James Brown, Paul McCartney i Elvis Presley.

„Jeho písničky se staly součástí rock'n'rollového základu, přičemž vlastní verze v průběhu desetiletí zahráli všichni od The Everly Brothers po The Kinks a od Creedence Clearwater Revival přes Elvise Costella až po Scorpions,“ shrnuje Rolling Stone.

V českém prostředí zdomácněl jeho hit Long Tall Sally přezpívaný Petrou Janů a Věrou Špinarovou s názvem To máme mládež.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené