Hlavní obsah

Zimní areály v Libereckém kraji jsou zavřené, prázdné ale nejsou

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

30. 12. 2020 18:46

Zimní střediska v Libereckém kraji zůstávají kvůli koronavirovým opatřením zavřená, prázdná ale rozhodně nejsou. V Jizerských horách chybí přírodní sníh, sjezdovky s umělým sněhem tak lidi lákají.

Článek

Dnešní slunečné počasí využily na libereckém Ještědu a v jizerskohorských střediscích stovky lidí. Provozovatelé při pohledu na ty davy jen smutně sčítali ztráty. Půjdou do milionů, řekli ČTK.

Zaplněná parkoviště, auta kolem příjezdových komunikací, tak to dnes kolem poledne vypadalo v libereckém Skiareálu Ještěd. Hlava na hlavě byla na nedávno dokončené sjezdovce Nová Skalka, ale i na sjezdovce F10. Na Ještěd dnes mířily hlavně rodiny s dětmi vybavené boby a sáňkami, narazit bylo možné i na několik lyžařů na skialpech. Areál je mimo provoz, jezdí jen kabinová lanovka na vrchol. „Odtud ale není možné na lyžích sjet, vrchol je bez sněhu,“ řekl ČTK přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Na Ještědu bylo dnes rušno, provozovatelé z toho však prakticky nic nemají. „Pohyb lidí na sjezdovkách není ideální, ale těžko s tím můžeme něco dělat, to bychom si museli najmout armádu. Chápu ty lidi, že jdou s dětmi ven, do přírody na čerstvý vzduch, dalo se to čekat, je to všude na horách stejné,“ řekl ČTK ředitel střediska Jakub Hanuš. Bez ohledu na uzavření využívají na Ještědu mrazivého počasí k zasněžování sjezdovek, hlavně Liberecké a F10. „Věříme, že 11. ledna to otevřou,“ doplnil. Uzavření areálu v závěru roku připravuje podle něj středisko denně na tržbách o statisíce korun, celkově to půjde do milionů.

Na miliony korun odhadují ztráty způsobené koronavirovou uzávěrou o vánočních prázdninách také ve společnosti SKI Bižu, která provozuje největší jizerskohorská střediska na Tanvaldském Špičáku, Severáku v Hraběticích a v Bedřichově. I tam dnes mířily za sněhem stovky lidí. „Návštěvníci mají letos nejlepší rok, mají to zadarmo,“ povzdechl si ředitel společnosti Jakub Bažant, který dnes pozoroval mumraj na Severáku, kam míří hlavně rodiny s dětmi. „Jediní, kdo z toho něco má, jsou provozovatelé stánků s občerstvením,“ poznamenal.

Bažant považuje rozhodnutí vlády zavřít zimní střediska za nešťastné, shlukování lidí v areálech to nezabránilo. „Zabránit těm lidem ve vstupu na sjezdovku nemůžeme, nejsme policajti. Máme to obehnat ostnatým drátem?“ řekl Bažant. V Jizerských horách je přírodního sněhu minimum, a tak lidé míří právě do lyžařských areálů. Střediska navíc podmínky ještě zlepšují, i SKI Bižu se chystá znovu pustit sněhová děla, chce areály připravit na případné otevření. „Tržby ze závěru roku ale budou chybět, měly zajistit peníze na zasněžování, teď nevím, z čeho to budeme platit,“ dodal Bažant.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované