Hlavní obsah

Zimolu nahradí v čele kraje žena, která nosila mnohamilionové odměny ke schválení

Novou hejtmankou na jihu Čech bude Stráská.

 

Reklama

24. 4. 2017 19:01

Nová koalice nahradí alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, jež se nedávno rozpadla právě kvůli odměnám a prebendám pro politiky.

Článek

Jihočeskou hejtmankou se má stát sociální demokratka Ivana Stráská, která tak v čele kraje nahradí svého stranického kolegu Jiřího Zimolu. Shodla se na tom nová krajská koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Každý koaliční subjekt bude mít v krajské radě jednoho náměstka. Partneři podepíšou koaliční smlouvu ve středu, řekl ČTK lídr uskupení Pro Jižní Čechy Jiří Švec.

Kdo je Ivana Stráská? Ve videu v úvodu článku si přehrajte představení této političky - včetně jejího překvapivého vztahu k aférám mnohamilionových odměn v nemocnicích a skrytého nákupu „politických" chalup na Lipně. Tedy kauz, které stály hejtmana Zimolu křeslo.

Nová koalice nahradí alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012, jež se před dvěma týdny rozpadla kvůli neshodám ohledně krajského zdravotnictví. Stráskou coby hejtmanku a vedení kraje patrně zvolí zastupitelé na svém mimořádném zasedání ve čtvrtek. Tam by také měl svou funkci složit dosavadní hejtman Zimola, který již dříve uvedl, že se o ni znovu ucházet nebude.

Chalupa na Šumavě: Podívejte se, proč padl hejtman Zimola. 

ANO tlačí na hejtmana Zimolu kvůli chalupě. (Video: Václav Dolejší)

V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL.

Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun a nechává stavět pro hejtmana Zimolu rekreační dům v Lipně nad Vltavou. Zimola však nepřistoupil na to, že by Bláhu odvolal, protože jej považuje za schopného manažera. Dodal, že jihočeské nemocnice patří mezi nejlepší zdravotnická zařízení v republice.

Hejtman také už před časem uvedl, že domek v Lipně nad Vltavou Bláhovi už částečně zaplatil a zbytek mu uhradí po kolaudaci. Dodal, že na vše má dokumenty a nevidí ve svém chování jakékoliv pochybení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované