Hlavní obsah

Zisk Home Creditu loni stoupl nad 10 miliard, do dvou let většina půjček bude on-line

Generální ředitel Home Credit Luděk Jírů o vyhodnocování klientů, kteří žádají o půjčku. (Video: Petr Novotný, Seznam Zprávy)

 

Reklama

29. 3. 2019 13:15

Čistý zisk finanční skupiny Home Credit loni meziročně stoupl o zhruba dvě třetiny na 422 milionů eur (asi 10,9 miliardy korun). Objem půjček, které skupina poskytla, loni poklesl na 17,5 miliardy eur (451,5 miliardy korun). Home Credit, který poskytuje v řadě zemí světa spotřebitelské půjčky, byl založen v Česku a nyní sídlí v Nizozemsku. Jeho většinovým vlastníkem je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera.

Článek

Zisk skupiny Home Credit v posledních letech roste. Zatímco v letech 2014 a 2015 se skupina propadla do ztráty přes miliardu korun, v roce 2016 již dosáhla čistého zisku 5,67 miliardy korun a předloni zisku 6,5 miliardy korun. Objem nově poskytnutých úvěrů v roce 2017 činil 20,693 miliardy eur (asi 525 miliard korun podle tehdejšího kurzu).

Počet klientů, kteří nedokážou splatit úvěr u Home Creditu, se pohybuje kolem pěti procent, uvedl v rozhovoru pro pořad Byznys Televize Seznam generální ředitel společnosti Luděk Jírů. „Dlouhodobě, za posledních deset let, vidíme, že je zhruba jen pět procent poskytnutých úvěrů, kdy klient zakopne, kdy nesplácí.“

Během posledních dvou let se zdvojnásobil počet půjček poskytovaných po internetu. „Teď jich je těsně pod polovinou, ale věřím, že do dvou let budeme zase na úplně jiných číslech.“

Home Credit je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Majoritním vlastníkem skupiny Home Credit je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě (podíl 88,6 procenta). Hlavním majitelem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované