Hlavní obsah

Zlatá horečka 2020. Kdo investoval letos do žlutého kovu, neprohloupil

Foto: Pexels.com

2020 by dramatický i pro ceny zlata.

Reklama

22. 12. 2020 11:18

Rok 2020 se zapíše do historie především díky pandemii, která ovlivnila život na celém světě. Nejenom pro zlato, ale i pro ostatní drahé kovy to byl dramatický rok.

Článek

Cena zlata se v srpnu podívala na historické maximum a odborníci očekávají, že budou zdolány další rekordy. Jaké klíčové události byly hybatelem poptávky po zlatě a jeho ceny v průběhu celého roku 2020?

Nejvyšší cenové hladiny dosáhl žlutý kov v srpnu 2020, když se jeho cena dostala na úroveň 2 075 dolarů za troyskou unci. „Funkce zlata jakožto bezpečného přístavu se opět projevila, což jsme zaznamenali v růstu jeho ceny, byl pokořen dokonce rekord z roku 2011, kdy se jeho cena dostala na 1 922 dolarů za troyskou unci. Jelikož hlavní funkce uchovatele hodnoty se projevuje v delším časovém horizontu, očekáváme, že jeho cena bude ještě růst,“ komentuje cenu zlata Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

Leden

Rok 2020 začal útokem na íránského generála Solejmáního a eskalací napětí na Blízkém východě. Cena zlata na základě této události vzrostla na 1 573 dolarů za unci a byla nejvýše za téměř 7 let. Na konci roku 2019 se přitom pohybovala okolo 1 514 dolarů za troyskou unci.

Únor

Únorová data ukázala, že velkým tahounem poptávky po žlutém kovu byly v roce 2019 centrální banky. Za dva rekordní roky (2018 a 2019) dosáhly centrální banky nákupu přes 1 300 tun zlata, což je více než třetina roční celosvětové těžby. Podle odhadů budou letošní nákupy centrálních bank podstatně nižší, jelikož jsou zasaženy koronavirovou krizí. Nicméně i přes tento propad budou banky stále pokračovat v trendu a zůstanou čistými nákupčími žlutého kovu. V této době se druhá největší ekonomika světa, Čína, potýkala se šířícím se koronavirem a cena zlata atakovala 1 600 dolarů za troyskou unci.

Březen

Březnový nástup koronaviru znamenal nejistotu, vážnou a životy ohrožující situaci. Od začátku roku cena zlata stále rostla. Koncem února se však propadla, ale jak ukázal čas, jednalo se jen o krátkodobou záležitost. Mnoho obchodníků začalo na konci února zlato prodávat, když po 24. únoru dosáhlo zlato maxima (1 688 dolarů) a dynamika růstu ceny se začala zpomalovat.

Obchodníci se začali zlata rychle zbavovat a to mělo vliv na jeho další pokles. Cena zlata klesla 19. března k úrovni cca 1 474 dolarů za troyskou unci.

Od tohoto březnového propadu cena zlata postupně rostla. „Rovněž i naše slabší česká koruna vyhnala žlutý kov na rekordní hodnoty a v dubnu 2020 jsme viděli prolomení historické hranice 45 tisíc za troyskou unci,“ říká Lukáš Jankovský ze Zlaťáků.

Další měsíce se nesly ve znamení postupného růstu ceny zlata a pokořování dalších a dalších rekordů.

Červenec a srpen

V týdnu od 27. července zlato přepsalo historický rekord z roku 2011 a stalo se nejdražším v historii. Zlato se na počátku daného týdne pohybovalo na úrovni cca 1 934 dolarů za unci, v roce 2011 byl rekord kolem 1 922 dolarů. Toto pokoření rekordu bylo důležitým mezníkem pro další růst a na dohled byla magická hodnota 2 000 dolarů. Uběhl sotva týden a žlutý kov v úterý 4. srpna tuto hranici překonal.

„Dá se říci, že nový rostoucí trend, který postupně započal v roce 2016, se naplno rozjíždí a čekají nás období, kdy se dostaneme na mnohem vyšší úrovně. Samozřejmě se pravděpodobně dočkáme určitých korekcí, které jsou přijatelné a žádoucí pro další růst. Nic neroste jen lineárně nahoru. Jakákoliv korekce přináší také příležitost k doplnění portfolia, nicméně investování by mělo být záležitostí pravidelnou. Drahé kovy nejsou vhodné ke spekulativním investicím,“ dodává Jankovský.

Podzim

Podzimní měsíce se nesly ve znamení příprav a očekávání nejdůležitější události roku, a to, jak dopadnou americké prezidentské volby. Tyto volby se zařadily k těm nejsledovanějším v historii USA. Začátkem listopadu američtí voliči rozhodli a zvolili si změnu. Do čela největší ekonomiky a mocnosti světa zasedne demokrat Joe Biden. Donald Trump zatím však zcela neuznal výsledky voleb a stále se snaží tento výsledek zvrátit. Daná situace přinesla v tomto ohledu nejistou budoucnost.

Jak na tuto situaci reagoval žlutý kov?

V den voleb se cena zlata pohybovala na úrovni 1 890 dolarů za unci, postupně rostla a oscilovala kolem 1 900 dolarů. Nedošlo tedy k zásadní změně, kvůli vyjádření Donalda Trumpa se ve společnosti udržovala určitá nervozita, zda dojde k uznání volebních výsledků.

V průběhu 9. 11. 2020 ale přišla důležitá zpráva o nové vakcíně proti covidu-19 a na to reagovaly růstem akcie a propadem žlutý kov, který se dostal k úrovni cca 1 867 dolarů za unci, tedy propad asi o 5 procent.

„Dá se říci, že zlato je v tomto měsíci pod určitým tlakem, a to z důvodu přílivu do jisté míry pozitivních zpráv, ale dochází také k výprodejům, kdy investoři přelévají své bohatství do rizikovějších oblastí,“ uvádí Lukáš Jankovský.

Na konci listopadu se také zdá, že postoje prezidenta Trumpa se mění směrem k uznání porážky a postupnému předání moci. Finanční trhy rovněž radostně reagovaly na ohlášení nového prezidenta Bidena, že post ministryně financí v jeho nové vládě zaujme bývalá šéfka FEDu Janet Yellenová.

Tyto události následně poslaly zlato pod klíčovou hranici podpory 1 850 dolarů za troyskou unci a následně až k úrovni cca 1 800 dolarů. Propad žlutého kovu se rovněž projevil při přepočtu na české koruny, jelikož koruna je poměrně silná. Ještě začátkem listopadu stála unce zlata cca 43 700 Kč, nyní se pohybuje o čtyři tisíce níž.

Na konci roku dojde také k bilancování globálního dluhu. Jeho růst se odhaduje meziročně na cca 7,78 procenta (277 bilionů dolarů). Na tomto dluhovém balíku 15 bilionů dolarů se podílely vyspělé země téměř 50 procenty. Dluhy a schodky státních rozpočtů budou bobtnat napříč planetou a levné peníze zaplavovat svět a zadělávat na budoucí problémy. To bude ale i výrazný a dlouhodobý hnací motor pro růst ceny zlatého kovu.

Češi investují do zlata stále více

Prodej zlata v reakci na vývoj jeho hodnoty v Česku během jednotlivých vln pandemie koronaviru výrazně stoupá. Důvod nepřekvapí. Investoři se v době nejistoty snaží vlákat prostředky do bezpečných aktiv.

Poptávka po fyzickém zlatě u největšího tuzemského obchodníka Golden Gate CZ stoupla při podzimních karanténních opatřeních meziročně více než 2,5násobně. Opakovala se tak situace z letošního jarního lockdownu, kdy zájem stoupl více než dvojnásobně. Listopadová poptávka kopírovala březnový scénář i z hlediska objemu prodaných fyzických kovů. Lidé také více využívali online nákup zlata a uzavírání komoditních účtů, informoval předseda představenstva společnosti Libor Brůna.

Společnost Zlaťáky v tzv. covidových měsících dosahovala stoprocentního růstu tržeb proti stejnému období v loňském roce. „Je vidět, že Češi berou ekonomické hrozby vyplývající z krize způsobené covidem velmi vážně a připravují se na budoucnost, drahý kov je jedno z konzervativních aktiv,“ uvedl předseda představenstva společnosti Lukáš Jankovský.

Poptávka po zlatě se v posledních několika měsících stabilizovala a normalizovala, což byla reflexe na zprávy o vakcínách, doplnil statutární ředitel akciové společnosti Zlato David Marášek. Prudký nárůst ceny zlata v posledních deseti dnech na současných 1860 dolarů podle něj jasně dokumentuje, že se riziková přirážka obchodníků se zlatem znovu vrací, a to v souvislosti s očekávanou třetí vlnou pandemie, která by měla udeřit v polovině ledna. „V souvislosti s ní očekáváme, že poroste jeho cena i poptávka po něm,“ odhadl.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované