Hlavní obsah

Zlínská univerzita začala testovat bakteriální filtrační účinnost roušek

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

Univerzita Tomáše Bati (UTB) testuje bakteriální filtrační účinnost jednorázových chirurgických roušek. Roušky se testují v Centru polymerních systémů (CPS) ve spolupráci se zlínským Institutem pro testování a certifikaci (ITC).

Článek

Testy chirurgických roušek provádí podle požadované závazné normy pro zdravotnické prostředky.

Při testu nastává simulace potenciálního nakaženého uživatele, který vydechuje infekční kapénky. Test zjistí, do jaké míry rouška nebezpečný aerosol zachytí. „Máme tady speciální přístroj - nebulizér, který vytváří aerosol obsahující bakterie Staphylococcus aureus neboli zlatého stafylokoka. Pokud rouška funguje správně, musí odfiltrovat minimálně 95 procent aerosolu s tímto stafylokokem,“ uvedl ředitel CPS a rektor zlínské univerzity Vladimír Sedlařík.

„Zjednodušeně si lze představit, že začátek aparatury simuluje nemocného člověka, který vydechuje aerosol s bakteriemi do prostředí, a my pak stanovujeme procentuální průnik bakterií skrz roušku,“ uvedla Hana Pištěková, vědecká pracovnice CPS, která roušky testuje.

K otestování jedné roušky daného výrobce podle všech požadavků normy je potřeba 75 kusů, testy trvají čtyři až osm týdnů, podle vytíženosti laboratoří. Testování chirurgických roušek je určeno pro všechny subjekty, které vyrábí nebo dováží tyto výrobky. „Vzájemná spolupráce mezi zlínskou univerzitou a institutem poskytuje výrobcům těchto zdravotnických prostředků unikátní možnost zkoušek dle ČSN EN 14683 de facto na jednom místě. Pozitivní výsledek těchto zkoušek je jednou, nikoliv však jedinou nutnou náležitostí pro uvádění těchto výrobků na jednotný trh Evropské unie,“ uvedl Jiří Samsonek, ředitel divize zkušebnictví ITC, který testování roušek zastřešuje. „Dosud si firmy musely nechat testovat tyto výrobky v zahraničí. Nyní jsme konečně schopni provádět požadované testy také v České republice, včetně tohoto klíčového,“ uvedl Samsonek.

Jednou ze společností, která své výrobky v CPS testuje, je zlínská firma Spur, která se zlínskou univerzitou také vyvinula nanomateriál schopný zachytit koronavirus. „Jsme rádi, že laboratoře zlínské univerzity jako jediné v České republice toto povinné testování filtrace bakteriální infekce u roušek zajišťují. Těší nás to o to víc, že jde o univerzitu, s níž dlouhodobě úspěšně spolupracujeme. Testování roušek přispívá k dosažení naší společné snahy poukázat na nepoctivé prodejce, kteří v podstatě bez jakéhokoli postihu ohrožují zdraví lidí nekvalitními výrobky,“ uvedl generální ředitel Spuru Tomáš Dudák.

Reklama

Doporučované