Hlavní obsah

Zlínská zoo uložila do zámecké věže časovou schránku

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 9. 2020 22:17

Zástupci zlínské zoologické zahrady v úterý uložili do kopule věže zámku Lešná v areálu zahrady časovou schránku s poselstvím pro příští generace.

Článek

Ředitel zoo do schránky vložil text s informacemi o dění v zahradě v letošním roce a o opravě střechy zámku, nechyběly peníze, pamětní mince zoo nebo suvenýrová bankovka. Je to poprvé, kdy zlínská zoo ukládá časovou schránku, uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Vedení zahrady se k tomu rozhodlo vzhledem k rekonstrukci střechy zámku, která začala loni a skončit by měla příští rok, stát bude asi 45 milionů korun. Až na drobné zásahy jde o první generální opravu střechy zámku od jeho dokončení v roce 1893.

Zaměstnanci zahrady doufali, že při stavebních pracích najdou schránku, kterou schovali původní stavitelé. „Mysleli jsme si, že něco objevíme v hlavní věži, ale bohužel jsme neměli štěstí. Nebo možná někde je a možná ještě nějakou najdeme,“ uvedl ředitel.

Ve svém vzkazu dalším generacím popsal letošní netypický rok, kdy zahrada musela být kvůli pandemii koronaviru na jaře zavřená. „Zoo od roku 1948 nikdy neprošla takovým těžkým obdobím, kdy jsme museli zavřít,“ uvedl Horský. Do pozinkované schránky vložil také mapu areálu nebo roušku s motivem Karibuni 2020, což je název projektu, který zavede návštěvníky do střední a západní Afriky, letos byl otevřen první výběh pro slony. Horský do schránky vložil také vzpomínku na ředitele ostravské zoologické zahrady Petra Čolase, který v srpnu zemřel.

Do druhé časové schránky vložila informace o rekonstrukci firma Teslice, která střechu opravuje. Lahev slivovice tam dala vizovická likérka Rudolf Jelínek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené