Hlavní obsah

Žloutenka z kantýny u nádraží: nakažených je už čtyřicet

Foto: PxHere

Ilustrační foto.

Reklama

V Jihočeském kraji onemocněly žloutenkou typu A už čtyři desítky lidí. Původcem nákazy byla kantýna u českobudějovického nádraží, první nakažení z tohoto ohniska se objevili začátkem října.

Článek

„Počet pacientů nakažených z tohoto ohniska může ještě nadále stoupat,“ řekla Jitka Luňáčková z jihočeské krajské hygienické stanice.

Inkubační doba hepatitidy A je až 50 dní. „Prvního pacienta máme z 2. října. Takže další se mohou objevovat až někdy do půlky listopadu,“ řekla Luňáčková. Hygienici už před časem zjistili, že nakažení byli spojeni se stravovacím zařízením v blízkosti českobudějovického nádraží. Zprvu šlo v drtivé většině o zaměstnance Českých drah nebo osoby pohybující se v blízkém okolí nádraží, kteří se v zařízení, jež vařilo asi sto obědů denně, stravovali. Jeden zaměstnanec tohoto stravovacího zařízení byl v úterý 6. října hospitalizován na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice.

Nemocní pocházejí z několika jihočeských okresů. Momentálně leží v nemocnicích v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Strakonicích. Podle předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzany Roithové ale nastalá situace nijak neomezí provoz nemocnic. „V Českém Krumlově jsme vyčlenili infekční oddělení pro pacienty (s hepatitidou A), další lůžka tam využijeme v nové budově,“ uvedla.

Nemocnice by podle ní přivítaly, pokud by jim pomohli zdravotníci a lékaři, kteří jsou již v důchodu. „Umožnilo by nám to, že by se kmenoví zaměstnanci mohli naplno věnovat koronaviru a žloutence,“ uvedla. Dodala, že zájemci ji mohou kontaktovat na e-mailové adrese roithova@jihnem.cz.

K typickým příznakům hepatitidy typu A patří tzv. žloutenka čili žluté zbarvení kůže a bělma, tmavá moč, světlá stolice a nevolnosti. „Může ale probíhat i pod klinickým obrazem chřipkových příznaků a u mladých lidí též bezpříznakově. Virus se vylučuje stolicí a infekce souvisí s nedostatečnou hygienou, proto se jí také říká nemoc špinavých rukou. V případě výše popsaných obtíží je proto potřeba okamžitě se obrátit na svého lékaře a samozřejmě striktně dodržovat pravidla osobní hygieny. Proti onemocnění existuje očkování, u nás je využíváno například v rámci cestovní medicíny do rizikových oblastí. Očkovaným osobám onemocnění nehrozí. Dohledáváme nyní osoby, které byly v přímém kontaktu s prokázaným onemocněním, a ty budou očkovány,“ vysvětlila ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová.

Reklama

Doporučované