Hlavní obsah

Znečištění na vlastní kůži. Zažijte, jaký je toxický vzduch Indie nebo Číny

29. 4. 2018

Nejčistší vzduch na výstavě představuje prostředí Norska. (Video: Reuters)

Interaktivní výstava umožňuje lidem zažít různé úrovně znečištění světových metropolí. Má návštěvníky přimět, aby se zamysleli nad svým každodenním jednáním, které ovlivňuje celou planetu.

Článek

Nová umělecká instalace v Londýně umožňuje lidem zažít různé úrovně znečištění v pěti kupolích, které replikují úrovně znečištění světových metropolí. Kupole vystavuje návštěvníky nízkým hladinám různých toxinů. Přední příčku v žebříčku nejhoršího ovzduší drží Indie, za ní následuje Čína. Nejčistší ovzduší zastupuje Norsko.

Autor expozice Michael Pinsky se zaměřuje na problematiku životního prostředí. Formou této výstavy se snaží lidi přimět zamyslet se nad jejich každodenním působením, které ovlivňuje atmosféru.

„Ukázalo se, že představa polárních medvědů na tajícím ledovci není něco, co by přimělo lidi změnit jejich životní styl. Přitom je takové věci ovlivňují každý den,” uvedl umělec.

Podle Světové zdravotnické organizace žije více než 92 % světové populace v místech, kde úroveň znečištění překračuje limity. Na následky znečištění zemře předčasně každý rok asi 6 milionů obyvatel po celém světě.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.