Hlavní obsah

Původ covidu možná nikdy nezjistíme, připustily americké zpravodajské služby

Foto: Profimedia.cz

Budova Wuchanského institutu virologie, kde podle teorií mohla mít původ pandemie covidu-19.

Reklama

30. 10. 7:35

Zpravodajské služby Spojených států možná nikdy nedokážou identifikovat původ nemoci covid-19. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zprávy, kterou zveřejnil Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI).

Článek

Podle zprávy se analytici nedokážou shodnout, zda se nový koronavirus přenesl na člověka ze zvířat, nebo unikl z laboratoře. Nedomnívají se však, že virus byl vyvinut jako biologická zbraň.

Nově zveřejněný dokument je aktualizací srpnové zprávy amerických zpravodajských služeb, která vznikla v důsledku vyšetřování nařízeného americkým prezidentem Joem Bidenem.

Dokument upozorňuje, že k dosažení průkazného závěru ohledně původu nemoci by s největší pravděpodobností byla zapotřebí spolupráce ze strany Číny.

„Peking však nadále brání globálnímu vyšetřování, odmítá sdílet informace a obviňuje jiné země, včetně Spojených států. Tento postup zčásti odráží nejistotu čínské vlády ohledně toho, kam by vyšetřování mohlo vést,“ dodává.

Čína se v minulosti vysmála teorii, že covid-19 unikl z virologické laboratoře ve Wu-chanu, a sama vypouštěla odvážné teorie o původu viru, včetně té, že koronavirus v roce 2019 unikl z vojenské laboratoře na základně Fort Detrick.

Novou zprávu amerických tajných služeb podrobila Čína kritice. „To, že se USA při hledání původu covidu-19 spoléhají na své zpravodajské služby místo na vědce, představuje naprostou politickou frašku,“ uvedl čínská ambasáda ve Washingtonu. Odmítla rovněž kritiku, že při vyšetřování nemoci plně nespolupracuje.

„Podporujeme vědecky podložené úsilí o nalezení původu a nadále se do něj budeme aktivně zapojovat. Nicméně se ostře stavíme proti snahám o zpolitizování této záležitosti,“ uvedla ambasáda.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované