Hlavní obsah

30 let svobody. Jaké akce se konají na výročí 17. listopadu nejen v Praze?

Foto: Profimedia.cz

17. listopad – svíčky.

25. 10. 2019 6:50

Letos si připomínáme 30 let od pádu komunismu, kdy se Československo dostalo ze spárů totalitního režimu a opět se stalo demokratickou zemí. Jaké nás čekají akce?

Článek

Události 17. listopadu 1989 jako každý rok připomenou vzpomínkové besedy, akce, výstavy nebo koncerty pořádané po celé České republice. 17. listopad vychází v letošním roce na víkend – neděli. Kam se vydat a jaké akce nás čekají?

Program oslav 17. listopadu v Praze

Letos se koordinace z většiny ujme Festival svobody. Ty největší akce pro veřejnost se v Praze odehrají na tradičních místech jakými jsou pražský Albertov, Národní třída nebo Václavské náměstí.

Albertov

Roky 1939 a 1989 jsou úzce spojeny s Univerzitou Karlovou, jejími studenty a akademiky. Akce na Albertově bude již tradičně v režii studentů Univerzity Karlovy.

Národní třída

Na Korzu Národní bude bohatý hudební program, vystoupí například David Koller, Tata Bojs, Prago Union nebo kapela Zrní. Zazní samozřejmě státní hymna, kterou zazpívá operní pěvkyně Dagmar Pecková a nesmí chybět ani „hymna” sametové revoluce Modlitba pro Martu, tentokrát v podání Anety Langerové.

Mimo hudební program nabídne Korzo Národní literární blok, kde se objeví například Václav Marhoul nebo Dagmar Havlová. Těšit se také můžete na debaty, výstavy nebo na vyzdobenou ulici vlajkami či prapory. Akci na Korzu Národní pořádá Díky, že můžem.

Václavské náměstí

Na Václavském náměstí se pod koněm uskuteční Koncert pro budoucnost. Představí se hudební hosté jako Tata Bojs, Mig 21, Lenka Dusilová, Thom Artway, Buty, Aneta Langerová, Vypsaná Fixa a další, své projevy přednese řada osobností kulturního či veřejného života, například Michael Žantovský, Hynek Čermák, Tomáš Halík, Šimon Pánek a další.

Letná pro demokracii

16. listopadu pořádá od 14:00 spolek Milion chvilek pro demokracii opět shromáždění na Letenské pláni v Praze s názvem LETNÁ 2 – znovu za demokracii!.

Ceny paměti národa

Organizace Post Bellum v letošním roce již podesáté udělí Ceny Paměti národa v Národním divadle.

17. listopadu v 17 hodin a 11 minut se rozezní zvony radnic a kostelů, které připomenou hodnotu svobody a ty, kteří za ní před 30 lety bojovali.

Sametový průvod

V neděli 17. listopadu se uskuteční také sametový průvod. Stejně jako před 30 lety se lidé mohou sejít na Albertově, kde už od rána bude probíhat program uspořádaný studenty Univerzity Karlovy. Okolo 15. hodiny průvod vyrazí směrem na Vyšehrad, ten byl cílem i v roce 1989, pokračovat se bude přes Rašínovo nábřeží až k Národní třídě.

Sametové posvícení

Již poosmé se Prahou projde satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, který připomene 17. listopad také jako Mezinárodní den studentstva. Palčivá témata jsou studenty přetvářena do hravých, provokativních a vizuálně zajímavých forem. Letošním mottem průvodu je „Ulítly ti včely?!”

Sametová 30tka

Koncert Sametová 30tka se uskuteční 16. listopadu v pražské Lucerně. Hlavní hvězdou bude Marta Kubišová, která zazpívá Modlitbu pro Martu.

Ostatní pražský program

Program k 30. výročí sametové revoluce si připravilo i Národní muzeum, Národní galerie Praha, Národní divadlo nebo třeba Národní technické muzeum. Vlastní program představí také Knihovna Václava Havla, Památník Šoa, Polský institut v Praze nebo Česká filharmonie a spousta dalších.

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze otevře v den výročí první stálou expozici, která se bude věnovat českým a slovenským dějinám 20. století, bude zahrnovat i události roku 1989. Expozice se bude nacházet převážně v nové budově muzea. Muzeum také chystá na průčelí historické budovy videomapping, podobně jako minulý rok k výročí 100 let od vzniku Československa.

Mezi budovami muzea vznikne ve spolupráci s Českým rozhlasem interaktivní výstava k událostem 1989. Následující den, tedy 18. listopadu, vznikne u muzea speciální studio Českého rozhlasu, které bude sedm dní ve vysílání reflektovat události z před 30 lety.

Národní galerie Praha (NGP)

Národní galerie připravila fotografickou výstavu, která začne 15. listopadu s názvem Havel na Hrad.

Národní divadlo

Činohra první scény se spojí s divadlem Vosto5 a skupinou 8lidí ve společný projekt Sametová simulace. Projekt se bude konat v nové budově Národního muzea nebo v Divadle Archa.

Program oslav 17. listopadu v Česku

Oslavy a připomínkové akce 30 let svobody nejsou jen záležitostí hlavního města Prahy, desítky akcí se konají i v ostatních městech. Jaké akce to například jsou?

Brno

Brněnský magistrát nechá jako připomínku 30 let od sametové revoluce vyrobit šest tisíc svazků klíčů, svazek bude obsahovat tři klíče v barvách české vlajky. Ty bude rozdávat na vzpomínkových akcích konaných během celého podzimu a samozřejmě i na 17. listopad. Listopadová kampaň v Brně se jmenuje Slavíme 30 let svobody, kdy se bude po celém Brně konat spoustu akcí pro veřejnost, například výstava v Technickém muzeu nebo filmový dóm, který už v říjnu vyroste na náměstí Svobody.

Ostrava

Ostrava nabídne čtyřdenní akci k výročí 30 let. Akce s názvem SametOVA!!! se bude konat na Masarykově náměstí, začne 15. listopadu a bude trvat až do 18. listopadu. Během čtyř dní akce připomene revoluci roku 1989.

Hradec Králové

V Hradci Králové se 16. listopadu otevře uprostřed kampusu Univerzity v lokalitě Na Soutoku náměstí Václava Havla. V Hradci Králové už se nachází před městskou knihovnou Havlova lavička, teď vznikne i další vzpomínka.

Liberec

V Liberci vznikne k výročí 30 let od sametové revoluce nové pietní místo. Bude se nacházet na schodech liberecké radnice a bude připomínat události revoluce v Liberci. Budovu liberecké radnice už zdobí památník připomínající oběti 21. srpna 1968, nyní přibude i památka na 17. listopad 1989.

Olomouc

Olomoucká radnice se při chystání oslav výročí spojila s Univerzitou Palackého. Pro veřejnost jsou připraveny kromě koncertů, divadla a výstav také expozice dobové techniky nebo dobová gastronomie. Dále na téma revoluce vznikne velkoformátová malba.

Plzeň

V Plzni je pro veřejnost připravený celodenní program Cesta svobody, ta propojí místa v centru města. Součástí budou besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace, koncert, vzpomínková setkání a mnoho dalšího.

Kladno

Kladno vydá knihu k příležitosti výročí s názvem Kladenská sametová. V knize bude popsáno, jak probíhala sametová revoluce v Kladně, bude obsahovat historické dokumenty, fotografie nebo rozhovory s aktéry revoluce.

Pardubice

17. listopadu od 17 hodin se na schodišti Východočeského divadla v Pardubicích uskuteční vzpomínková akce, kde se budou nacházet také aktivní účastníci Občanského fóra.

Zlín

Zlínské divadlo uvede v premiéře 16. listopadu politickou satiru Jednou budem dál. Ředitel divadla Petr Michálek se na ní podílel autorsky i režisérsky. Petr Michálek režíroval například úspěšné kabarety Ovčáček miláček nebo Ovčáček čtveráček.

České Budějovice

17. listopadu se v Českých Budějovicích uskuteční tradiční průvod Rozsviťme demokracii. Průvod pořádá Jihočeské divadlo od kterého se v 17 hodin a 11 minut vyrazí ulicí Dr. Stejskala na náměstí Přemysla Otakara II.

Jihlava

Veškeré vzpomínkové akce v Jihlavě jsou zastřešeny názvem Svobodná třicítka. Podstatou týden trvajícího happeningu bude Zeď svobody, která bude symbolizovat pád železné opony, zeď zároveň připomene rozdíl mezi svobodou a nesvobodou.

Karlovy Vary

V Karlových Varech začala připomínka již na Karlovarském filmovém festivalu, kde bylo k výročí 30 let od sametové revoluce uvedeno sedm filmů natočených v letech 1989 až 1992. Při výročí chystá karlovarské muzeum diskusi s osobnostmi, které ve městě zažili tyto přelomové historické události.

Hodonín

V Hodoníně na náměstí vyroste takzvaná Lennonova zeď svobody. Na tuto zeď budou moci lidé psát vzkazy.

Oslavy, akce, besedy, koncerty nebo vzpomínkové akce k výročí 30 let sametové revoluce chystá většina měst v České republice. Kompletní seznam všech akcí a jejich program naleznete na webových stránkách měst.

Reklama

Doporučené