Hlavní obsah

31 let svobody. Jaké akce se konají na výročí 17. listopadu nejen v Praze?

Foto: Profimedia.cz

17. listopad, svíčky.

Reklama

11. 11. 2020 14:50
aktualizováno • 11. 11. 2020 14:54

Letos si připomínáme už 31 let od pádu komunismu, kdy se Československo dostalo ze spárů totalitního režimu a opět se stalo demokratickou zemí. Jaké nás čekají akce?

Článek

Kvůli pandemii koronaviru covid-19, která již necelý rok komplikuje život lidem po celém světě, a vzhledem k vládním opatřením platícím na území celé České republiky, byli organizátoři akcí k výročí 17. listopadu nuceni přesunout svůj program do online prostoru.

Jaké se konají akce, online vysílání nebo jak se zapojit do oslav výročí 17. listopadu z bezpečí domova? Podívejte se na přehled.

Informace ke koronaviru

Odpovědi na základní otázky, které hledáte v souvislosti s novou vlnou koronavirové epidemie. Podívejte se na aktuální informace k novému typu koronaviru covid-19 od Seznam Zpráv:

Díky, že můžem

Stejně jako při připomínce 30 let od sametové revoluce plánuje bohatý program spolek Díky, že můžem. Kvůli koronaviru byli pořadatelé nuceni přesunout oslavy do online prostoru.

Přes stream veřejnoprávního Radia Wawe zahrají písničkáři Katarzia a Člověk krve. Nebude chybět ani „hymna“ sametové revoluce Modlitba pro Martu, kterou zazpívá Aneta Langerová z balkonu Národního divadla. Přesně v 17 hodin a 11 minut píseň zazní napříč rádiovým éterem a v Praze dokonce i z venkovních rozhlasů.

Kromě hudebního programu nabídne Korzo Národní divadelní stream Audience v podání spolku Kašpar. Lidé budou moci zhlédnout také online debaty nebo výstavy.

Ve spolupráci s aplikací SmartGuide nabídne iniciativa Díky, že můžem také digitální trasu připomínající zásadní místa listopadových událostí. Aplikace poskytne uživatelům celou cestu, kterou 17. listopadu 1989 procházeli demonstrující studenti. Kompletní trasu navíc doplní vzpomínky Marty Kubišové a dalších pamětníků. I když nebude možné si tradiční dráhu pochodu kvůli epidemiologickým opatřením osobně projít, lze alespoň využít aplikaci v pohodlí domova.

Post Bellum

Organizace Post Bellum udělí už po jedenácté Ceny Paměti národa. Mezi každoročními laureáty jsou například váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři a přeživší holocaustu. Dále potom perzekvovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a další.

Živý přenos z Národního divadla začíná ve 20 hodin.

Post Bellum také připomene Den studentstva, a to prostřednictvím online výstavy Jak studenti tvořili dějiny.

Milion chvilek

16. listopadu pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii svou první online demonstraci. Je to přesně rok od doby, kdy se na jeho poslední velké demonstraci na pražské Letné sešlo přes čtvrt milionu lidí.

Festival svobody

je otevřené uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu. Také jejich členové letos pojali oslavy výročí 17. listopadu odlišně s ohledem na světovou pandemii koronaviru.

Mimo jiné vyzývají organizace, instituce, ale i jednotlivce, kteří chtějí ve svém městě připomenout myšlenky sametové revoluce, aby se připojili právě k nim. K zapojení se stačí jen vyplnit formulář.

Heslem letošního Festivalu svobody je #samialespolu, pod tímto hashtagem můžete na sociálních sítích ukázat ostatním, jak právě vy oslavujete 17. listopad, nebo šířit poselství svobody.

Svobodný listopad

Pátý ročník Svobodného listopadu na Albertově, který připomíná Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, neproběhne stejně jako v letech minulých.

Uskuteční se pouze skromné pietní akty před Hlávkovou kolejí, v Žitné ulici a v ulici Albertov, které jsou úzce spjaty jak s listopadem 1939, tak 1989. Většina programu se přesune do online prostředí. Konkrétní program bude znám v nejbližších dnech.

Brněnský sedmnáctý!

Brněnští studenti ani letos nezapomenou na výročí 17. listopadu a uskuteční se již čtvrtý ročník akce Jako ostatní oslavy výročí konající se po celé České republice bude i Brněnský sedmnáctý! probíhat ve virtuálním prostoru v podobě online vysílání.

Oslavy v regionech

Kvůli špatné epidemické situaci byli pořadatelé napříč Českou republikou nuceni zrušit velké množství plánovaných připomínkových akcí. V loňském roce se do iniciativy, kterou sdružuje Festival svobody, zapojilo 53 měst. Letos počítají pořadatelé zatím s 15 městy, která nabídnou komornější program než při třicetiletém výročí sametové revoluce.

„V Městci Králové plánují sestavit velké srdce, v Chebu zase rozmístí cedule a plakáty s nápisem Svoboda není samozřejmost. Ve Strakonicích umístí do výloh výstavu o lidských právech a sametové revoluci a umělecky ztvární hodnoty sametu na tamní art wall. V Děčíně, Boskovicích a Sokolově budou organizátoři tradičně pokládat věnce a zapalovat svíčky,“ upřesňuje některé z menších vzpomínkových projektů mluvčí Festivalu svobody Ondřej Koutský.

Iniciativa „Díky, že můžem“ pak plánuje po celé zemi nasvítit významné budovy do barev české trikolory.

Které budovy budou nasvícené?

- Pražský hrad

- Žižkovská věž

- Petřínská rozhledna

- Technické muzeum Praha

- Budova Seznam.cz

- Mahenovo divadlo v Brně

- Radnice města Ostravy

- Most Miloše Sýkory v Ostravě

- Husitské muzeum Tábor

- Budova pivovaru Pilsner Urquell v Plzni

- Základy zbořeného protestantského kostela v Hrobě

- A další…

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované