Hlavní obsah

Video: Američané darovali Ukrajině vyřazené F-16. Na náhradní díly

Bez komentáře: Nakládání amerických stíhaček F-16. Ty následně zamířily na Ukrajinu.Video: x.com/KSOSINT, x.com/wartranslated

Stíhačky americké konstrukce nyní Ukrajina používá v boji proti invazním ruským silám, především k obraně proti každodenním dronovým útokům. Jejich údržba je velmi náročná. Jakákoli logistická pomoc je tak velmi cenná.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Byť se USA oficiálně nezavázaly, že Ukrajině poskytnou své letouny F-16, v posledních dnech se na sociálních sítích začaly šířit fotografie a videa, na nichž je zachyceno nakládání stíhaček do ukrajinského letounu An-124 v americkém státě Arizona.

Jak upozornily odborný server The War Zone či deník Kyiv Post, jde o neprovozuschopné F-16, které míří na Ukrajinu, aby podpořily rostoucí flotilu strojů darovaných evropskými zeměmi. Kyjevu již letouny dodaly či je přislíbily Dánsko, Nizozemsko, Norsko a Belgie.

„Tyto letouny byly vyřazeny z aktivního používání a nejsou letuschopné. Darovaným strojům chybí kritické součásti, jako jsou motory nebo radary, a nemohly by být obnoveny pro operační použití,“ zdůraznil mluvčí U.S. Air Force s tím, že jsou určeny pouze na náhradní díly.

Jedním z dalších vodítek, že Američané poskytli F-16 na náhradní díly, je i vyjádření generála Christophera Cavoliho, velitele evropského velitelství USA a vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), který na začátku dubna senátnímu výboru sdělil, že se připravují další letouny F-16 k dodávce na Ukrajinu, ačkoli neuvedl zdroj této informace, shrnuje server TWZ.

Rušno v Řešově

Stíhačky americké konstrukce nyní Ukrajina používá v boji proti invazním ruským silám, především k obraně proti každodenním dronovým útokům. Zatím poslední útok Rusko podniklo ve čtvrtek večer proti Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Podle údajů z webů pro sledování letů přistál transportní letoun s registračním číslem UR-82027 v Tucsonu 25. dubna a den poté zamířil na základnu v polském Řešově, odkud zahraniční pomoc pokračuje do Ruskem napadené země.

Kyiv Post v té souvislosti napsal, že provoz na polské základně se v období od 24. dubna do 1. května téměř zdvojnásobil v porovnání s běžným počtem letů vojenských nákladních letadel v posledních měsících.

Nedostatek dílů brzdil dodávky

I když letouny poskytnuté Spojenými státy nezvýší počet bojeschopných strojů, stále představují významnou posilu pro rostoucí ukrajinskou flotilu stíhaček.

Dříve se objevily zprávy, že nedostatek náhradních dílů zpožďuje dodávky dalších stíhaček od evropských spojenců. Konkrétně podle belgického ministerstva obrany omezené zásoby náhradních dílů zbrzdily dodávky letounů F-16 přislíbených touto zemí.

Kromě těchto logistických problémů se ukrajinská flotila amerických stíhaček potýká i s úbytkem letounů. Na začátku dubna zahynul ukrajinský pilot F-16. Šlo o druhou ztrátu, kterou Ukrajina oznámila od loňské dodávky těchto cenných stíhaček americké konstrukce.

„Při plnění bojové mise na letounu F-16 zahynul 12. dubna 2025 šestadvacetiletý Pavlo Ivanov,“ napsalo letectvo na sociální síti Telegram a vyjádřilo soustrast pozůstalým. „Zahynul v bitvě, když bránil svou vlast před útočníky,“ dodalo bez dalších podrobností. Jen uvedlo, že okolnosti zjišťuje meziresortní komise.

Trump schválil vývoz prvních zbraní

S pokračujícím dodávkami letounů F-16 na Ukrajinu a s tím, jak se tento typ stíhačky stále více etabluje v ukrajinském letectvu, se pravděpodobně rozšíří i rozsah jeho úkolů. Udržení jakéhokoli typu frontového stíhacího letounu v provozu však představuje velký logistický úkol. Z tohoto důvodu budou dodávky přebytečných amerických F-16 ukrajinským silám velmi vítány.

Americký prezident Donald Trump mezitím schválil i vývoz zbraní na Ukrajinu, a to prostřednictvím přímého komerčního prodeje Kyjevu. Je to poprvé od jeho návratu do funkce, zároveň jen několik týdnů po přerušení veškeré vojenské pomoci Kyjevu, píše server Kyiv Post.

Formální oznámení zaslané Kongresu z ministerstva zahraničí zmiňuje licenci na prodej v hodnotě 50 milionů dolarů. Předloženo je Kongresu na základě zákona, který opravňuje americké prezidenty ke kontrole dovozu a vývozu zbraní a služeb.

Tento krok přichází také jen několik týdnů poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil záměr své země nakoupit od USA systémy protivzdušné obrany a zbraně v hodnotě 30-50 miliard dolarů jako formu budoucích bezpečnostních záruk.

Doporučované