Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na jedné straně stojí nemocnice v Uherském Hradišti a pojišťovna se svými advokáty, na té druhé samoživitelka Lucie K. se svým čtyřletým, těžce mentálně retardovaným synem, zcela závislým na její péči.
Pět měsíců se snažila dostat k odpovědi, zda je nemocnice ochotná s ní zasednout k jednomu stolu a jednat o odškodném pro ni a jejího syna. A to kvůli odbornému pochybení lékařů tamní nemocnice, ke kterému podle odborné komise Zlínského kraje došlo, když lékaři nestanovili včas diagnózu a nezahájili léčbu.
poprvé jsme se případu věnovali zde:
„Asi pět měsíců nás nemocnice natahovala, tvrdila, že jedná s pojišťovnou, ta si protiřečila ve svých zprávách a moje advokátka je několikrát musela urgovat s odpovědí. Výsledek? Teprve teď svolávají schůzku, kde si chtějí vše ujasnit,“ říká Lucie K.
Z korespondence mezi nemocnicí, pojišťovnou a její advokátkou, kterou mají Seznam Zprávy k dispozici, vyplývá, že pojišťovna teprve v dubnu, pět měsíců od první žádosti, napsala, že jí byl případ předán a že se s ním seznamuje.
A píše: „Apriori se nebráníme smírnému jednání, avšak v tuto chvíli z procesní opatrnosti setrváváme na stanovisku nemocnice,“ píše pojišťovna.
Nemocnice chybu krátce předtím odmítla, a odkázala se na pojišťovnu, že právě jí má vyčíslit své požadavky a nároky, protože jinak „nemá co posuzovat a o čem mimosoudně jednat“, píše nemocnice. A odkazuje se v takovém případě na soud.
Trestní oznámení kvůli hrozbě promlčení
Advokátka Lucie K. Barbora Steinlauf vysvětluje, že čekaly celou dobu na potvrzení ochoty k jednání, protože pro stanovení některých nároků na odškodné pro syna Vojtěcha K. je nutný znalecký posudek. Jeho cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. „Pokud by pojišťovna byla ochotná jednat o odškodném, chtěli bychom požádat o zaplacení tohoto posudku,“ řekla Steinlauf a dodala: „Korespondence s nemocnicí a pojišťovnou byla poněkud nesrozumitelná a netransparentní.“
Co se stalo v případu Vojtěcha K.
Vojtěch K. byl v květnu 2022 hospitalizován v Uherskohradišťské nemocnici s febrilními křečemi a dalšími neurologickými příznaky.
Přestože symptomy naznačovaly možnost neuroinfekce, nemocnice neprovedla klíčová vyšetření, jako je lumbální punkce či magnetická rezonance, a nezahájila empirickou léčbu antivirotikem acyklovir.
Po čtyřech dnech byl Vojtěch převezen do Fakultní nemocnice v Brně, kde byla diagnostikována herpetická encefalitida a okamžitě zahájena odpovídající léčba.
Protože hrozilo, že dojde k promlčení celého případu, podala nakonec Lucie K. minulý týden se svou advokátkou trestní oznámení na nemocnici a na neznámého pachatele. Případ šetří i Česká lékařská komora.
Její revizní komise došla k závěru, že zde existuje důvodné podezření, že došlo k pochybení. Podala proto disciplinární žalobu ke stavovskému soudu, o které rozhodne rada.
Nemocnice už minulý týden Seznam Zprávám poslala své stručné prohlášení. „Uherskohradišťská nemocnice a veškerý na případu zúčastněný personál lidsky soucítí s paní K. i nezletilým pacientem, nicméně profesně trvá na tom, že při poskytování zdravotních služeb nezletilému postupovala vzhledem k jeho klinickému stavu podle pravidel vědy, doporučených medicínských postupů, dle objektivních možností a konkrétních podmínek a s přihlédnutím k individualitě pacienta. Více se v tuto chvíli k tomuto případu vzhledem k věku pacienta a probíhajícím jednáním, zejména s právní zástupkyní rodiny pacienta, nebudeme vyjadřovat,“ píše primářka dětského oddělení nemocnice Uherské Hradiště Irena Baroňová a advokát nemocnice Jakub Crkva.
Ten nyní odmítl, že by docházelo k prodlevám v komunikaci. „Naše vyjádření už máte k dispozici,“ řekl pouze Crkva.
Pojišťovna Direct Seznam Zprávám potvrdila, že se k případu dostala až v dubnu. „Případ jsme začali řešit hned, jak jsme se o něm dozvěděli, tedy když nám jej nemocnice v dubnu nahlásila,“ řekl Michal Kárný z Direct pojišťovny.
Pojišťovna teď podle něj bude hledat důkaz, že nemocnice postupovala chybně. A proto tuto středu navrhla společné setkání. „Společně probereme další postup, tedy co a jak bude nutné prokázat, a jakým způsobem budeme v této věci dále pokračovat,“ dodal Kárný s tím, že pokud se prokáže, že nemocnice nepostupovala při léčení pacienta v souladu se standardními postupy, nároky Lucie K. a její rodiny půjdou za pojišťovnou.
Zlínský hejtman: Případ je závažný
Případ rodiny Lucie K., na který Seznam Zprávy upozornily minulý týden, už začal řešit hejtman Zlínského kraje.
„Situaci důsledně sleduji a beru ji velmi vážně. Nemocnice je nyní prostřednictvím své pojišťovny v kontaktu s právní zástupkyní maminky a vyjádřila ochotu jednat o smírném řešení. Byla rovněž požádána o vyčíslení nároků, které maminka uplatňuje,“ řekl hejtman Radim Holiš (ANO).
Holiš přiznal, že se chce s Lucií K. setkat a ověřit si způsob, jakým nemocnice po celou dobu komunikuje. Kraj přitom už dříve shledal pochybení nemocnice v komunikaci s Lucií K. A to když podávala první stížnost přímo v nemocnicí. Ta neodpověděla na všechny její otázky a ani jí nenabídla osobní setkání, jak jí podle kraje ukládá zákon.
Holiš také zmiňuje, že kromě odborného pochybení lékařů, komise konstatovala, že „nebyla jednoznačně prokázaná příčinná souvislost mezi nedodržením náležitého odborného postupu a újmou na zdraví Vojtěcha K.“ Komise skutečně takový závěr udělala.
Zároveň ale experti jasně dodávají: „Váš syn v tomto případě nedostal prakticky žádnou šanci.“
Holiš tvrdí, že teď do věci nemůže zasahovat. „Upřímně mě mrzí, co paní K. a jejího syna postihlo, ale i hejtman je vázán zákonem a nemůže překračovat své pravomoci. Situaci důsledně sleduji a beru ji velmi vážně,“ řekl Holiš. Tvrdí, že se bude nyní striktně řídit zákonem o obchodních korporacích, jelikož nemocnice, jejíž zřizovatelem je kraj, je akciovou společností.
Seznam Zprávy také oslovily Ministerstvo zdravotnictví, zda případ Vojtěcha K., neprověří. „Ministerstvo nešetří stížnosti týkající se postupu při poskytování zdravotních služeb nebo činností, které s nimi souvisejí, a nepřešetřuje stížnosti, které již byly vyřízeny příslušným správním orgánem. Rodiče mohou o odškodnění žádat soudní cestou podáním trestního oznámení,“ řekl mluvčí Ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.
Soudce: Je běžné, že nemocnice trvá na nevinně
Odškodné za závažné poškození zdraví se může pohybovat v řádech několika milionů korun. Pokud se pacient nedohodne s nemocnicí, končí takové spory většinou u civilních soudů, které mohou nařídit nejprve mediaci mezi oběma stranami. V případě, že nedojde k dohodě, si soudy vyžádají znalecké posudky.
Lucie K. se rozhodla podat trestní oznámení. Tato cesta má podle oslovených expertů svá úskalí. Zjednodušeně řečeno, trestní soud může rozhodnout o vině či nevině nemocnice, ale může pak rodinu odkázat s odškodným na civilní soud.
Ústavní soudce Jaromír Jirsa, který se problematice nemajetkové újmy na zdraví věnuje už třicet let, tvrdí, že bývá běžné, že zdravotnické zařízení trvá na své nevinně.
„Řekl bych, že je to celkem běžný postup. Moje zkušenost je, že každý, kdo má platit miliony, se logicky brání. Nemohu říct, že by se k tomu všechny nemocnice stavěly nečestně, zažil jsem i férový přístup nemocnic, kde nakonec vůbec na soud nedošlo,“ říká Jirsa.
Podle něj se práva pacientů v posledních letech posilují a zvyšují se i částky, které se v případě pochybení ze strany lékařů vyplácí. Podle něj je v soudnictví i velkým tématem „ztráta šance“, jak jej formulovala komise Zlínského kraje. „To je velké téma, ještě donedávna se nějaká ztráta šance příliš nepřipouštěla,“ říká Jirsa.

Vojtěch K. se nemůže pohybovat, nemluví, pouze vydává zvuky. Jeho prognóza není dobrá.
Nakonec zmiňuje i lidský rozměr těchto složitých případů. „Jedna věc je, že se nikomu nechce platit miliony, ale komunikace může být v tónu: ‚Velmi nás to mrzí, máme jiný názor, pojďme to řešit soudní cestou.‘ Samozřejmě, pro rodiny bývá soud traumatizující a emočně velice náročnou cestou. Proto se vždy přikláním k tomu, aby se obě strany pokusily o dohodu s mediátorem,“ dodává Jirsa.
A je tu i finanční stránka věci. Soudy v některých případech trvají řadu let. Pokud pacient podává žalobu a soud prohraje, platí ještě navíc veškeré výlohy protistraně.
Donio sbírku „na spravedlnost“ nemůže otevřít
Pokud chce Lucie K. jednat nebo se případně obrátit na soud, bez advokáta se neobejde. „Věřím tomu, že máme právo na odškodné. Ale může se stát cokoliv, soudy mohou trvat roky a já se mohu dostat do situace, kdy to nebudu schopná zaplatit, vzhledem k mé náročné situaci. Hradit náklady na právní zastoupení je pro mě teď ‚oříšek‘, ale nechci se vzdát,“ říká Lucie K.
Po prvním textu na Seznam Zprávách se na ni, i na redakci obracejí čtenáři, kteří jí chtějí finančně pomoci. Lucie K. proto oslovila Donio, kde už v minulosti požádala veřejnost o příspěvek na bezbariérové bydlení.
„Velmi mě potěšil velký zájem lidí nám přispět a moc si toho vážím. Znovuotevření sbírky na právní pomoc není pro Donio teď možné. Nabízejí možnost žádat o příspěvek na živobytí, a to nechci, nepřijde mi to teď pravdivé. Takže zvažuji další možnosti,“ říká Lucie K. Tou by mohla být sbírka v rámci jiných projektů, například Znesnáze.
Podle Honzy Dolínka z Donia jim dosavadní praxe neumožňuje uspořádat sbírku na právní pomoc. „Historicky jsme vycházeli z praxe, že existují v České republice způsoby, jak je možné získat právní pomoc zdarma nebo za sníženou odměnu. Zatím se snažíme najít nějaké jiné řešení. Paní K. jsme zatím navrhli opět založit sbírku na úhradu péče o jejího syna nebo další související životní náklady,“ řekl Dolínek.