Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po vypuknutí kauzy Dozimetr rezignoval Petr Gazdík na post ministra školství, pak se stáhl z vedení hnutí. Letos odchází i z Poslanecké sněmovny, mandát obhajovat nechce. „Parlament už není místo diskuze, ale místo pro natáčení videí na sociální sítě,“ říká Gazdík v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Byla by podle něj chyba, kdyby se hnutí STAN v budoucnosti soustředilo jen na liberální témata. A poněkud překvapivě volá po tom, aby to byli právě Starostové, kdo zreformuje regionální správu včetně krajů a obcí, a také omezili dotace, včetně těch obecních.
„Současný systém je neefektivní a neudržitelný. Jako otec zakladatel říkám, že pokud sami Starostové nepřijdou s vizí reformy veřejné správy, tak ona se stejně stane, ale sama a překotně, a bude to horší pro všechny,“ říká Gazdík.
Proč jste se rozhodl nekandidovat po čtyřech volebních obdobích ve Sněmovně?
Já si nemyslím, že poslanec je práce, která se dá dělat celý život. Sice nasbíráte nějaké zkušenosti a naučíte se to řemeslo, ale můžete být trochu odtržený od reality. Před těmi 15 lety byl Parlament místo diskuze. Sice jsme spolu nesouhlasili a bylo to vypjaté, ale diskutovali jsme. A teď už je to jen místo pro natáčení videí na sociální sítě. Můj hlas poslance už nerozhoduje o důležitých věcech - opozice cokoli obstruuje a nakonec rozhoduje Ústavní soud. A v tom se mi sedět nechce.
Po kauze Dozimetr jste se stáhl i z vedení strany, nekandidujete do něj ani teď. Už nechcete ovlivňovat dění ve STAN?
Strana se vyvíjí dobře, naše preference jsou na dvouciferné úrovni. A já nemám pocit, že bych měl být ten, kdo do toho zásadním způsobem mluví. Považuju za důležité pracovat jako řadový člen strany.
Dělá to strana dobře? Protože v minulých měsících se objevila skupina členů, která si stěžuje, že strana zapomněla, proč vznikla. Zapomněla na regionální kořeny a místo toho řeší liberální témata.
Ta strana se změnila zevnitř. STAN číselně vyrostl a ti noví lidé jsou liberálnější. Z toho spojení Starostové a nezávislí už jsme víc nezávislí než starostové. A tomu odpovídají i ta témata. Ale je to důkaz, že funguje stranická demokracie, vzniká to odspodu. STAN není Severní Korea.
A je ten směr dobře?
Pokud by to do budoucna mělo být to jediné nebo to hlavní, co prosazujeme, tak bych to viděl jako chybu. Svět se výrazně změní, už jen demograficky. A Starostové jsou ti, kteří by na to měli být připraveni. Dobrý starosta musí vidět dál než za hranici katastru a volebního období.
STAN musí najít odvahu reformovat veřejnou správu, protože je zoufale neefektivní. Začne to u škol, sociálních služeb, které jsou bez sdílení neufinancovatelné. My se musíme ptát na otázky, jestli potřebujeme 14 krajů, jestli obce nemají více spolupracovat a sdílet.
„Reformu uděláme my, nebo se udělá sama“
To mě trochu překvapuje. Protože STAN minimálně navenek působí tak, že chce ten status quo v samosprávě co nejvíc zachovat - hlavně nic neslučovat, škola v každé obci, všude musí být pošta…
Tak já jako otec zakladatel říkám, že pokud sami Starostové nepřijdou s vizí reformy veřejné správy, tak ona se stejně stane, ale sama a překotně, a bude to horší pro všechny. Další věc jsou dotace - STAN je tu 21 let a ta naše dospělost by se měla projevit tím, že pro nás slovo dotace bude sprosté slovo. My máme mít funkční systém financování obcí a ne vše lepit dotacemi.
Já jsem trochu v šoku, otec zakladatel STAN tady volá po spojování obcí a po konci dotací pro obce.
Nejen pro obce, pro všechny. Myslím, že se mnou spousta Starostů bude souhlasit. Financování obcí je dnes dobře nastavené a je to jako v každém rodinném rozpočtu - na něco musíte šetřit. A když chtějí všichni všechno hned, přestanou být zvyklí, že si na to musí spořit.
Co se týče počtu obcí, z toho čísla se stal fetiš, ale není to hlavní problém. I starosta nejmenší obce tam může pro místní babičku mnohé udělat. Co pro ni udělá 14 krajů, to už si nejsem jistý. Ale ne všechny činnosti, které obce dělají, jsou efektivní - měly by se naučit je sdílet.
No a proč se to nestalo? STAN je u vlády. Neměl jste pro tuhle vizi dost spojenců ve straně?
Já jsem to prosazoval vždycky - při tom rozpočtovém určení daní se rušily dotace za miliardy korun, ale postupně zase nabobtnaly zpátky. Ale nemyslím si, že jsem v tom ve straně sám.
Co dalšího by podle vás měla strana dělat jinak?
Občas mi trochu připadá, že principiálně vylezeme na barikádu a pak pod tlakem zejména z ODS zase stáhneme krovky a zalezeme. To je chyba, máme mít větší sebevědomí. Spousta lidí mi říká: ODS volit nechceme, lidovci jsou mrtví a ještě o tom neví, TOP 09 je mrtvá a už o tom ví. Opozici volit nemůžeme, takže zbýváte vy. Podle mě má STAN ve volbách velkou šanci.
Protože jste na voliče zbyli?
Protože úroveň všech ostatních politických stran je celkem otřesná. A často je to jen o marketingu. I Starostové musí dělat marketing a nedělají ho podle mě špatně, ale nemůže to být jen o něm. Musí tam být i nějaká vize. Nesmíme být nemastní, neslaní.
Teď jste nemastní a neslaní?
Tak třeba předseda Vít Rakušan je hodně viditelný…
Takže jste takoví mírně osolení?
Každý by si pod STAN měl něco vybavit, stejně jako si u ODS vybavíte podnikání. Musí to být dlouhodobá témata, ne pěna dní. Podle mě jsou to dvě věci - subsidiarita, tedy rozhodování co nejblíž občanovi, ale zároveň efektivní. A druhé slovo je udržitelnost. To si dnes spojujeme s těmi ekologickými věcmi, ale jde i o zdravotnictví, sociální služby i školství.
No tak třeba zrovna to školství. Jste spokojený s tím, co hnutí v resortu STAN předvedlo?
Nejsem spokojený. Z těch věcí, co jsem měl naplánované, se odehrála změna kurikula. Jestli je zásadní a jestli ji všichni pochopili, si nejsem jistý. Nedošlo ke zrušení přijímacích zkoušek, to považuji za zločin, když vidím ty desetileté děti vyděšené k smrti, kterým srážíme sebevědomí úlohami, u nichž si každý připadá jako idiot. Nezavedlo se testování v uzlových bodech, nevycházíme z dat, ale na základě pocitů. Mrzí mě to.
Tak na tom ale máte také velký podíl viny.
Moje vina je v tom, že jsem dal přednost osobním věcem, abych nebyl tahán médii s nějakými kauzami.
No tak to pojmenujme, je to kauza Dozimetr a rezignoval jste poté, co se ukázalo, že jste se stýkal s Michalem Redlem.
Já s tím nemám nic společného, jen se znám s některými protagonisty. Po těch letech v politice musí každý politik najít hranici, co je ještě ochoten pro to udělat.
Petr Gazdík a Dozimetr
Bývalý ministr školství a současný poslanec za hnutí Starostové se s Michalem Redlem zná více než deset let. Seznámil je bývalý europoslanec Stanislav Polčák. Gazdík pak označil Redla za svého známého, společně jezdili na dovolené. Gazdík přiznal, že spolu řešili společenské i pracovní věci. Policie zaznamenala jejich hovory, a to i na kryptovaný telefon. Co spolu řešili, není známo. Gazdík, který nebyl v kauze obviněn, se podle svých slov znal i s Redlovým otcem Petrem, kterého označil za významnou osobnost Zlína.
Tak ale ta kauza je závažná, poškodila hnutí STAN…
Já jsem se rozhodl sám, rozhodl jsem se rezignovat a po těch letech si myslím, že dobře. Vy novináři byste byli ti, kdo by tři měsíce před komunálními volbami obvolávali každého člena STAN, jestli mám odstoupit. Takže tohle jsem si rád odpustil nejen kvůli sobě, ale i kvůli hnutí.