Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Polské ministerstvo zahraničí ve středu na sociální síti X vyjádřilo protest proti znesvěcení památníku, který v ruské obci Mednoje připomíná zavraždění polských důstojníků za druhé světové války sovětskou tajnou policií. Místní úřady podle Varšavy z památníku odstranily vojenské symboly, informovala agentura PAP. Polské ministerstvo zahraničí to označilo za provokaci a překrucování historie.
„Se znepokojením jsme přijali informaci polského velvyslanectví v Moskvě o devastaci polského památníku na válečném hřbitově v Mednoje. Důrazně požadujeme od ruské strany jeho okamžité uvedení do původního stavu,“ napsalo polské ministerstvo zahraničí na síti X.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl, že nešlo o čin vandalů, ale že z náhrobků zavražděných polských válečných zajatců byly odstraněny dva kříže na pokyn místní prokuratury. „To je nepřijatelné ruské zasahování do historie,“ řekl Sikorski novinářům.
„Tuto nehoráznou provokaci považujeme nejen za pokus o vměšování do polských prezidentských voleb, ale i za typický ruský trik, jak měnit historii,“ uvedlo v prohlášení polské ministerstvo zahraničí. „Současné ruské úřady opět ukázaly, že nemají respekt nejen k dějinám, ale ani k mrtvým,“ dodalo.
Na hřbitově v Mednoje je podle Sikorského pohřbeno na 6300 Poláků, které na jaře 1940 zastřelila sovětská tajná policie. Šlo o součást událostí známých jako katyňský masakr, během něhož tajná policie postřílela na několika místech na 22 000 Poláků, kromě důstojníků také duchovní či policisty, které pak pohřbila v masových hrobech. Sovětský režim z toho dlouho vinil německé nacisty. Až v roce 1990 za vlády sovětského prezidenta Michaila Gorbačova Moskva poprvé oficiálně přiznala zodpovědnost za tyto vraždy.