Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Besedou s občany v Bruntále v úterý prezident Petr Pavel zakončil svou dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje. Na akci, kterou organizoval Bruntálský deník, se dostaly zhruba dvě stovky lidí. Několik dalších desítek pak odcházelo zklamaně, když se na ně vstupenky nedostaly.
Někteří na místě čekali i s hodinovým předstihem. Třeba sedmdesátník Jaroslav Vaněček, který do Bruntálu přijel z asi dvacet kilometrů vzdáleného Vrbna pod Pradědem. „Petr Pavel je přemýšlivý, rozumný člověk. S Milošem Zemanem se to vůbec nedá porovnat. A má velký přehled ve zbrojení,“ chválí prezidenta.
Jenže voličů, jako je on, v okolí příliš nežije. Kdyby o výběru hlavy státu před dvěma lety rozhodoval jen okres Bruntál, zvítězil by hned v prvním kole Pavlův konkurent Andrej Babiš (ANO). Získal zde přes 51 procent hlasů, Petr Pavel měl podporu ani ne čtvrtiny voličů. V druhém kole si sice polepšil, i tak ale těsně nedosáhl ani na čtyřicet procent hlasů.
I v posledních dvou sněmovních volbách zde bodovali kandidáti ANO, předtím zde hlásili nadprůměrné výsledky sociální demokraté a komunisté. „Já mám raději Babiše,“ potvrzuje Pavlína, kterou reportér Seznam Zpráv zastihl nedaleko společenského domu. „Volil jsem Pavla, protože jsem nechtěl Slováka za prezidenta. Lidé tady ho ale moc rádi nemají,“ dodává starší muž, který se setkání s prezidentem nezúčastnil.
Na besedě však převládali prezidentovi příznivci. Ti uvítali, že Pavel přišel na setkání ve své typické kárované košili a v džínách. Jako první pochválil prezident přírodu Nízkého Jeseníku. Jak jinak než z pohledu motorkáře. „Ze Šumperka přes Bruntál na Opavu vede nádherná silnice, která má dobrý povrch i zatáčky,“ pochválil prezident, jehož manželka Eva pochází z nedalekého Šumperku.
Prezident čelil dotazům na povodně i národní park
K otázce, zda by měl být z Jeseníků národní park, jak někteří navrhují, se ale postavil zdrženlivě. Podle něj je zapotřebí široká diskuze jak s odborníky, tak s občany, aby se neopakoval scénář z Křivoklátska, kde proti jeho vyhlášení obce protestují.
Hned několik dalších dotazů se týkalo loňských ničivých povodní. Právě Bruntálsko a sousední Krnovsko patřilo k nejzasaženějším regionům. Část lidí v sále si stěžovala na nedostatečnou nebo špatně zaměřenou pomoc ze strany státu. „Dotační systémy nefungují, bezúročné půjčky jsou pro někoho nedosažitelné,“ uvedla jedna z místních žen.
Prezident uznal, že se frustraci lidí z Bruntálska nediví. „Naprosto chápu, že lidi nepotěší, když k nim přijede kolona nablýskaných aut, z nich vylezou funkcionáři, kteří si nechtějí ušpinit polobotky, a udělají si pár fotek na instagram. Já jsem ale dal najevo, že se opravdu jedu informovat, jak mohu pomoci,“ uvedl.
Místním slíbil, že případné chyby bude řešit s vládou. Například to, že obnovu v některých obcích zdržují povolovací řízení. „Budu o tom mluvit s ministry. Věřím tomu, že před volbami na to budou reagovat pozitivně,“ uvedl Pavel.

Na prezidenta se přišlo do Bruntálu podívat asi 200 lidí.
Jmenování ministra, který by chtěl vystoupit z NATO
Jeden z kritických dotazů k prezidentovi směřoval i na to, zda je pravda, že do příští vlády odmítne jmenovat ministra zahraničí, který by byl pro vystoupení z NATO a EU.
Pavel na to uvedl, že ústava jej opravňuje o tom s případným kandidátem na premiéra diskutovat. „Člověk, který by byl jednoznačně pro vystoupení z EU nebo z NATO, by byl pro mě i pro občany této země ohrožením. Za tím si stojím. Kdyby ale na tomto člověku premiér trval, tak nakonec stejně není moc možností, jak tomu zabránit,“ vysvětlil.
Prezident čelil dotazům i na to, jak by chtěl zabránit odlivu mladých lidí z Bruntálska a co by podle něj mohlo pomoct ke zlepšení životní úrovně v oblasti. Skoro 11 procent lidí má na území obce s rozšířenou působností Bruntál exekuce, v tomto ohledu jsou na tom v Moravskoslezském kraji hůř jen Karviná a Orlová.
Pavel zdůraznil, že podle něj udělal Moravskoslezský kraj v posledních letech mnohem výraznější pokroky než jiné strukturálně znevýhodněné regiony Česka. „Ať jsou to univerzity, firmy, tady se věci hýbou rychleji,“ míní prezident.
Zároveň potvrdil, že by rád „dal šanci“ pasivnímu volebnímu právu od 16 let, kdyby se takový návrh objevil. Podle něj neplatí, že takto mladí lidé nemohou mít dostatečný přehled. „Znám spoustu lidí mnohem starších, kteří se neorientují a volební právo mají,“ dodal.
Prezident je v Moravskoslezském kraji od pondělí, kdy stihl navštívit Ostravu, Třinec nebo Český Těšín. V úterý se podíval do centra Nová šance, které pomáhá odsouzeným mužům v návratu do společnosti. Navštívil také učiliště v Hlučíně, hrabyňský Národní památník druhé světové války, 53. pluk průzkumu a elektronického boje či startup Green Future.