Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na jižní hranici s Mexikem se už objevila v kovbojském klobouku na koni, v neprůstřelné vestě a helmě, na čtyřkolce a dokonce tam pózovala i se samopalem. Nechá se také natáčet při policejních raziích či ve věznicích s odsouzenými za mřížemi.
Její stoupenci jí aplaudují a považují ji za jeden z hlavních důvodů toho, že se „Amerika opět stává bezpečnou“. Kritici ji odsuzují za teatrální pózy, krutý až nezákonný styl a nekompetentnost.
Ministryně vnitřní bezpečnosti USA (DHS) Kristi Noemová si nicméně může připisovat jeden velký úspěch. Na jižní hranici s Mexikem výrazně ubylo nelegálních pokusů o přechod do USA.
Jak napsal deník The New York Times (NYT), mexická města podél hranice hlásí v posledních měsících výrazný pokles počtu imigrantů. Tento trend sice začal před nástupem Donalda Trumpa do funkce, ale během jeho pětiměsíčního úřadování se ještě více zdramatizoval.
Podle NYT američtí pohraničníci v dubnu zadrželi něco málo přes osm tisíc osob, loni za stejné období to bylo 129 tisíc lidí. V prosinci roku 2023 americké úřady dokonce na hranici evidovaly rekordních 250 tisíc zadržení.
Dnes 53letá Kristi Noemová podobné úspěchy neopomene zdokumentovat na kameru. Ráda se přitom ukazuje v „plné polní“, to jest s agenty, policisty, členy národní gardy či pohraničníky pózuje s vojenskými botami, helmou i zbraněmi. A nabízí vyhraněnou rétoriku.

Noemová se často ukazuje na jižní hranici s Mexikem. Na snímku (vlevo na první pozici) na čtyřkolkách s imigračními agenty.
„Pokud přijdete do naší země nelegálně, tohle se vám může stát,“ řekla například letos v salvadorské věznici CECOT, kde jsou v tvrdých podmínkách drženy tisíce těch nejhorších zločinců včetně teroristů, zabijáků a členů drogových kartelů, a to často po desítkách v jedné cele.
Právě zde skončili i někteří deportovaní z USA včetně Kilmara Albrega Garcíi, kterého tam ale americké úřady odeslaly omylem. Podle Bílého domu za to mohla „administrativní chyba“.
García se po několika měsících vrátil do USA, kde čelí soudu za nelegální pašování imigrantů.
Detenční centrum v národním parku
Podobných „přehmatů“ je více a demokraté svůj hněv vedle Trumpa často míří na Noemovou, která se už několikrát musela zpovídat před kongresovými komisemi.
Během nedávného slyšení v Senátu přitom podle odpůrců ukázala zjevnou nekompetentnost. Nevěděla totiž, co znamená odborný termín habeas corpus. Jedná se o zákonné právo ukotvené v ústavě, které umožňuje dotyčnému se legálně bránit proti vládnímu zadržení.
Noemová ale prohlásila, že habeas corpus je „ústavní právo prezidenta deportovat lidi“.
Přítomná demokratická senátorka Maggie Hassanová se neudržela a šéfce vnitřní bezpečnosti řekla: „To není správně. Habeas corpus je základním právem, které odděluje svobodné společnosti, jako je Amerika, od policejních států, jako je Severní Korea.“
Human traffickers. Drug Smugglers. 18th Street Gang members. Spent the morning in Phoenix with our brave @ICEgov and Arizona law enforcement arresting these dirtbags and getting them off of our streets. pic.twitter.com/yH13jWwF1S
— Secretary Kristi Noem (@Sec_Noem) April 8, 2025
Noemová na okamžik vypadla z pečlivě střežené image, kterou si už léta pěstuje. Konzervativně radikální postoje a vyostřená rétorika jí ostatně vyhrály přízeň Donalda Trumpa a ve funkci ministryně v tom pokračuje.
Podle britského listu The Guardian od svého lednového nástupu do funkce plní Noemová imigrační agendu Bílého domu se „zuřivou loajalitou, trumpovským vzdorem a televizním přístupem“.
Jinými slovy je podobně jako Trump občas stejně nesmlouvavá jako přezíravá a má smysl pro televizní kameru, kterou má její tým vždy při ruce, aby Noemovou „zachytil v akci“. Tedy opět ve stylu Donalda Trumpa. Ten si svou proslulost před politickou kariérou získal v reality show Apprentice.
Zatčení kalifornského senátora
Ochranka Kristi Noemové nedávno na tiskové konferenci, kterou šéfka vnitřní bezpečnosti USA zorganizovala zhruba 40 kilometrů od Los Angeles, zatkla demokratického senátora za Kalifornii Alexe Padillu. Ten podle svých slov začal Noemové klást dotazy poté, co Noemová řekla, že národní garda povolaná do Los Angeles k potlačení tamních protestů přijela město „osvobodit“. Padilla později na půdě Kongresu své násilné zatčení označil za důkaz, že je administrativa Donalda Trumpa autokratická a je na čase se „probudit“.
Noemová má za sebou léta mediální praxe. V dobách, kdy byla guvernérkou státu Jižní Dakota, měla hned v podzemí tamního Kapitolu moderně vybavené televizní studio, odkud mohla prakticky kdykoliv poskytnout rozhovor, komentář nebo se zapojit do kdejaké televizní diskuze. Lokální média napsala, že studio stálo daňové poplatníky nejméně 130 tisíc dolarů (zhruba 2,8 milionu korun).
Zastřelené štěně
Noemová se začala objevovat na obrazovkách pravicové, Trumpovi nakloněné televize Fox News. Producenti si ji rádi zvali, protože Noemová byla jako guvernérka „neortodoxní“. Během pandemie koronaviru například odmítla ve svém státě zavést karanténu a rovněž vystupovala proti používání roušek.
Při jiné příležitosti obvinila indiánské náčelníky, že se paktují s drogovými kartely (hned několik kmenů guvernérce zakázalo vstup do jejich rezervací). A ve své knize se přiznala, že zastřelila svého „nevycvičitelného“ teprve čtrnáctiměsíčního loveckého psa.
Komentátoři mají za to, že toto přiznání ji možná stálo pozici viceprezidentky USA. Trump její nominaci zvažoval, zastřelení štěněte ho ale podle zákulisních zdrojů amerických médií „znechutilo“.
Prezident nad ní ale nezlomil hůl, naopak. Jmenoval ji po svém nástupu do Bílého domu do funkce šéfky vnitřní bezpečnosti USA a dal jí tak do rukou řízení 22 agentur včetně tajných služeb, Federální agentury pro řízení mimořádných událostí (Fema) či Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost.
To už byla Kristi Noemová podle deníku New York Times zcela „trumpifikovaná“. Nešlo jen o souznění s prezidentem ohledně nekompromisních deportací imigrantů, ale rovněž o fyzický vzhled, jak si všimla specialistka listu na využívání vzhledu jako prostředku pro politickou komunikaci Vanessa Friedmanová.
Pryč byl účes, jenž podle ní připomínal postavu „Rachel“ ze seriálu Přátelé, či vlasy upravené ve stylu známého jako „power bob“, který měla v oblibě například Hillary Clintonová. Power bob je účes hladké, precizně zastřižené ofiny s důrazem na symetrii. Noemová se takto prezentovala ještě v roce 2010, kdy usilovala o post guvernérky Jižní Dakoty.
Změna image

Kristi Noemová jako kongresmenka v roce 2015.

Kristi Noemová a její nový vzhled, kterým se prý chtěla podobat ženám v okruhu Donalda Trumpa.
Po Trumpově vítězství v prezidentských volbách a nástupu prezidentova hnutí MAGA (Make America Great Again) ale Noemová vzhled dramaticky změnila. Začala se na veřejnosti objevovat s dlouhými, hustě vlnitými jakoby rozcuchanými vlasy. Připomínala Kimberly Guilfoyleovou, snoubenku Donalda Trumpa mladšího, nebo „tmavovlasou verzi“ Lary Trumpové, která si vzala za muže mladšího syna Donalda Trumpa Erica.
Noemová tak zapadla do nejbližšího okolí prezidenta i vzhledově.

Lara Trumpová, občas označovaná za „blond verzi“ Kristi Noemové.
Někteří stoupenci administrativy si nicméně přejí, aby ubrala se svými „televizními vstupy“ během operací tajných agentů a policistů.
Bývalá moderátorka Fox News Megyn Kellyová si nedávno rýpla do kaskádovitého účesu a studiového nalíčení Noemové, když řekla: „Vypadá (Kristi Noemová) stejně jako já, ale na rozdíl ode mne je v terénu se zbraní v ruce a říká: ‚Jdeme nakopat pár zadků.‘“
Kellyová pak ještě Noemové vzkázala následující: „Přestaňte každou misi dělat půvabně přitažlivou.“
Vyvolávání strachu
Progresivně smýšlející Američané na osobnost a styl Noemové nahlížejí s rozhořčením, šokem a hněvem. Varují před deportacemi, jež se v poslední době změnily v razie do soukromých domů či zátahů na pracovištích.
„Administrativa chce vyvolávat strach a krutost, aniž by se omezovala v tom, kam až může zajít,“ řekla pro list The Guardian Vanessa Cárdenasová, výkonná ředitelka proimigrační skupiny America's Voice.
A tváří tohoto tažení je Kristi Noemová.