Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Koprodukční snímek na motivy knihy Jiřího Stránského vychází ze skutečných událostí. Odehrává se v zasněžených Krkonoších na sklonku druhé světové války, kdy se skupina dětí ještě stále za německé okupace rozhodne zachránit sestřeleného francouzského pilota nalezeného v lese.
Jejich akce připomíná princip hry na tichou poštu: Děti si mezi sebou předávají pilota z jedné horské vesnice do druhé, podobně jako utajenou zprávu ve škole. Musí přelstít zrádce i udavače a dopravit Pierra do několik desítek kilometrů vzdálené nemocnice.
Česká kina Tichou poštu uvedla letos v únoru, podle Unie filmových distributorů ji vidělo přes 50 tisíc diváků. Příští měsíc k nim přibudou návštěvníci festivalu v Locarnu. „Mezinárodní premiéra v Locarnu je nejen velkým oceněním filmu a jeho tvůrců, ale také skvělou příležitostí k mezinárodní propagaci české kinematografie,“ komentuje úspěch Petr Slavík z distribuční společnosti CinemArt.
Podle něj se projekce ve Švýcarsku kromě představitelů hlavních rolí Elišky Dytrychové, Theodora Schaefera a Jakuba Krále zúčastní producentky Julietta Sichel a Silvia Panáková. „Součástí programu sekce Locarno Kids Screenings jsou také workshopy a setkání tvůrců s dětským diváky,“ upřesňuje Slavík. Programová sekce seznamuje mladé diváky s kinematografií prostřednictvím rodinných filmů, nabízí především mezinárodní a světové premiéry.
Festival v Locarnu, založený roku 1946, je spolu s Cannes, Benátkami, Berlínem a San Sebastianem jednou z nejvýznamnějších evropských přehlídek takzvané „áčkové“ kategorie. Program sestává z 11 sekcí. Akce se letos koná 6. až 16. srpna.

Trailer z filmu Tichá pošta.Video: CinemArt
Pod scénářem Tiché pošty je s režisérem podepsána také Klára Formanová, dcera autora předlohy Jiřího Stránského. „Když v roce 2019 táta poodešel do jiného světa, sedli jsme si týden po jeho pohřbu s Jankem Sebechlebským a začali psát scénář k Tiché poště. Táta s Jankem už na tom pracovali před jeho smrtí, a tak nám zavelelo svědomí a hlavně touha být tátovi stále nablízku, což se při psaní scénáře podle jeho novely navršilo až po okraj. Slyšeli jsme, jak nám našeptává. Táta ten příběh miloval,“ uvedla Formanová. Menší roli ve snímku ztvárnila i její dcera Antonie Formanová.
Režisér Sebechlebský ve snímku rozpoznává známý příběh o tom, jak se děti spiklenecky postaví proti světu dospělých, aby někoho zachránily. „Obzvláště v dnešní době, kdy jsou naše děti zcela nečekaně s blízkostí a dopady války každodenně konfrontovány, jsou myslím takovéto příběhy potřeba,“ uvedl Sebechlebský, který už podle Stránského předlohy před sedmi lety natočil Baladu o pilotovi.