Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Politik Raduan Nwelati už léta ignoruje majetkové přiznání, vždy zaplatí pokutu a „jede“ dál. Každoročně tvrdí, že mu tento postup poradil právník. „Nic se nezměnilo,“ potvrdil pro Seznam Zprávy.
Nynější náměstek mladoboleslavského primátora podle svých slov zdědil po otci v Sýrii majetek, který do svého majetkového přiznání v Česku nedokáže popsat. A jeho interpretace zákona o střetu zájmů zní, že je lepší neuvést nic, tedy ani doložitelné majetky jinde než v Sýrii, než podat majetkové přiznání neúplné.
Nepodání přiznání nebo podání neúplného přiznání je kvalifikováno pouze jako přestupek, za který hrozí pokuta maximálně 50 tisíc korun. A to i pokud přiznání nepodá politik patnáctkrát za sebou - jako Raduan Nwelati.
Majetky politiků
Seznam Zprávy před sněmovními volbami popisují majetkové poměry předních kandidátů politických stran.
Nwelati o svém majetku informoval loni alespoň na sociálních sítích, dva týdny před volbami do Senátu. Přiznal, že v zahraničí vlastní několik rekreačních vil, kancelář, ordinaci nebo dvoupatrovou chatu u moře.
„Nejsem schopen získat kompletní informace o majetku, který jsem zdědil v zahraničí, a to kvůli válečnému konfliktu v Sýrii a bezpečnostním rizikům. Podání neúplného majetkového přiznání bez těchto informací by mohlo být matoucí. Navíc by to mohlo být považováno za trestný čin,“ uvedl Nwelati loni na sociální síti X.
Bezohlednost, říká právník
Počínání politika kritizuje Tomáš Opat, právník spolku Lobbio, který se zaměřuje na fungování státní správy. „Kromě toho, že se jedná o naprosto bezohledné porušování právních norem ze strany bývalého senátora, jde také o ukázku toho, jak jsou některá pravidla kvůli špatnému nastavení zákonů a přístupu úřadů hůře vymahatelná. Pokuta totiž zůstává stále maximálně 50 tisíc korun, ať se jedná o první nebo čtrnáctý přestupek,“ přibližuje expert.
S přiznáváním majetku politiků má Česko dlouhodobé problémy. Hlavní slabinou jsou podle experta nízké sankce a nízká vymahatelnost v případě porušení povinnosti. „Úřady navíc postupují pomalu, ukládají nízké pokuty a nezřídka dochází k promlčení přestupku,“ říká Opat.
Raduan Nwelati
- Narodil se 26. července 1966 v Praze, má českou matku, otec byl původem ze Sýrie, kde vlastnil rozsáhlé majetky. Podle svých slov se Nwelati snaží opakovaně zjistit, co vlastně v Sýrii zdědil. Prý to ale není možné.
- V Česku údajně vlastní menší penzion, několik pozemků, rodinný dům a byt 3+1. Další jeho majetky ale musí voliči a média dohledávat například prostřednictvím katastru nemovitostí a dalších zdrojů, protože je opakovaně neuvádí ve svém majetkovém přiznání, které podle zákona musí podávat každý rok.
Druhý problém podle právníka představuje omezený přístup veřejnosti. Registr oznámení je sice přístupný pro každého na základě žádosti, ale zároveň stanovuje pokutu za použití údajů z registru k jinému účelu, než je zjištění případného porušení povinnosti stanovené zákonem o střetu zájmů. „Není tak možné využít informace ke zveřejnění, kolik si vrcholní politici vydělali a co si za peníze nakoupili,“ zdůrazňuje Opat.
Podle právníka je třeba posílit vymahatelnost zákona o střetu zájmů tak, aby bylo možné opakované nepodání majetkového přiznání účinně potrestat. Řadu možných kroků zmiňuje minulý rok vydaná analýza Ministerstva spravedlnosti, ve které se píše například o zavedení povinnosti k ukládání vyššího trestu nebo přenesení kontrolní kompetence na jiný orgán.
Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí dokonce v červnu loňského roku doporučila vládě „přetavit“ analýzu do novely zákona o střetu zájmů. Od té doby však s novelou vedení Ministerstva spravedlnosti nic neudělalo.