Hlavní obsah

Nejhezčí pohled v zemi „zdobí“ panenky Squid Game. Jsou jako lodě, reaguje úřad

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Na Vltavě se objevil plovoucí reklamní poutač na seriál Squid Game.

V Praze na Vltavě už více než týden plují velké nafukovací panenky odkazující na seriál Squid Game. Povolení udělila Státní plavební správa, která však řeší jen technickou stránku instalace, například aby byla stabilní.

Článek

Jedno z nejfotografovanějších městských panoramat planety si turisté v Praze už přes týden užívají s jednou zvláštností. Ikonický výhled ze Smetanova nábřeží na Karlův most, Malou Stranu a Pražský hrad totiž ozvláštňují obří postavy odkazující na úspěšný seriál Netflixu Squid Game (Hra na oliheň), které plují na pontonech na řece blízko Střeleckého ostrova.

Nafukovací panenky, v českém přepisu Jong-hí a Čol-su, mezi sebou drží švihadlo, symbol jedné z her, která se objevuje v předposlední epizodě třetí série seriálu. Kolem atrakce proplouvají hlavně lidé na šlapadlech, někdy se u ní i zastavují.

Na internetu se množí dotazy typu, kdo mohl takovou instalaci schválit. Povolení schvalovala Státní plavební správa. Nafukovací panenky se totiž považují za plovoucí zařízení. „Jsou to plavidla podobně jako loď. Provádí plavbu, kterou se rozumí stání i plutí, tudíž v kompetenci to máme jen my. Dali jsme to akorát na vědomí Povodí Vltavy a Policii České republiky a městské policii,“ vysvětluje ředitelka plavební správy Klára Němcová.

Hlavní město nemá podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana nad provozem na Vltavě pravomoc. „Se svým dotazem se budete muset obrátit na Povodí Vltavy,“ reagoval jen. Povodí Vltavy následně redakci odkázalo právě na Státní plavební správu.

Ke slovu se nedostal ani Národní památkový ústav, jak uvádí mluvčí Andrea Holasová. „Dočasné instalace mnohdy nevyžadují stavební zásahy do chráněných konstrukcí a jsou tak zvláštním případem, který je podle platné legislativy možné korigovat jen velmi obtížně. Obdobné instalace v prostoru řeky Vltavy tak obvykle neřešíme buď vůbec, nebo řešíme pouze eventuální související stavební zásahy, které navržený záměr vyvolá,“ vysvětluje Holasová.

Obecně bývají komerční instalace v prostředí pražské památkové rezervace, tedy historického jádra Prahy, podle Holasové často nevhodné. „Neznamená to však, že by se nakonec nenašlo nějaké řešení, pokud návrh iniciátora na ústav dorazí,“ doplňuje.

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Squid Game na Vltavě…

Vizuální stránku neřeší ani Státní plavební správa. „Nemáme zákonnou pravomoc řešit, jak to vypadá, jde nám jen o to, aby to bylo stabilní nebo se to nepotopilo, ne jestli to má tvar labutě či nafukovacího panáčka,“ dodává Němcová. Instalace má charakter akce na sledované vodní cestě, nesmí tak zasahovat do plavebního provozu.

Nafukovací figurky na Vltavě plují víc než týden, od 22. června, ve čtvrtek mají být odinstalovány. Právě proto, že jde o jednorázovou akci, povolení podle Němcové nic nebránilo.

„Nemohlo by se to tam vyskytovat na dlouhou dobu, protože to by potom mohlo vytvářet nějakou překážku. Úřad má proto pravomoc povolit pořádání podobné akce, je to podobné, když se povolují třeba závody a na vodu dáte startovní branky nebo dětský skákací hrad. Podobně třeba bylo na řece u Žofína plovoucí podium Koncertu pro Evropu,“ objasňuje Němcová.

Pronájem se u podobných instalací na vodě neplatí, jen jednorázový správní poplatek, který v tomto případě činí 500 korun. Užívání povrchových vod k plavbě je bezplatné. Kdo si celý materiál objednal, není jasné. Němcová jen přibližuje, že šlo o českou soukromou společnost s ručením omezeným.

Kolem finálové řady seriálu se konají propagační akce i v jiných zemích. Ta největší byla v Soulu v Jižní Koreji a Netflix ji na svém YouTube vysílal živě.

Doporučované