Hlavní obsah

Říkají mu Duch. Hamás si vybral vůdce, který „touží zmizet“

Foto: IDF

Izzadín Haddad, vůdce vojenského křídla Hamásu, na dvou fotografiích zveřejněných izraelskou armádou.

Jeden z plánovačů teroristického útoku ze 7. října 2023 přežil už šest izraelských atentátů. Ve válce přišel o rodinu a kvůli vlastnímu bezpečí výrazně změnil svoji podobu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Na snímku, který ve čtvrtek zveřejnila izraelská armáda, má 55letý Izzadín Haddad vlasy obarvené na černo a výrazně kratší vousy. Svoji vizáž nejspíš změnil po sérii izraelských atentátů, na jeho dopadení byla ostatně vypsána odměna ve výši 750 tisíc dolarů.

„Drastická změna jeho vzhledu, jak je vidět na fotografii, naznačuje jednu věc: velký strach a touhu se přestrojit a zmizet,“ okomentoval rozdílné snímky mluvčí izraelské armády Avichaj Andraí.

Smrt rodiny ve válce přispívá k popularitě

Haddad patřil už před smrtí Jahjá Sinvára a později i jeho bratra Muhammada Sinvára k předním velitelům Hamásu. Podílel se na plánování masakru ze 7. října 2023 a osobně dohlížel na útok na kibuc Nir Oz. Byl velitelem Gazanské brigády Hamásu a také patřil do úzké vojenské rady hnutí.

Po smrti Jahjá Sinvára měl podle deníku The Wall Street Journal dohlížet na dvě regionální velitelství a 14 praporů po celém Pásmu Gazy - spolu se Sinvárovým bratrem se tak dělil o vojenskou kontrolu nad územím.

Haddad v té době poskytl rozhovor televizi al-Džazíra, v němž mluvil o tajném dokumentu izraelské armády, k němuž se dostali zpravodajci Hamásu. Izraelci podle něj plánovali rozsáhlou válku v Gaze už před říjnovým terorem Hamásu. Haddad také poděkoval za podporu Hizballáhu, Íránu a jemenským Húthíům.

Foto: SZ - René Šimon

Pásmo Gazy s izraelskými bezpečnostními koridory.

Na jeho dům útočil Izrael v posledních letech hned čtyřikrát, veliteli Hamásu se ale vždy podařilo uniknout. V lednu letošního roku nicméně přišel o nejstaršího syna Suhaíba. Během války nejspíš ztratil i další členy rodiny, což podle izraelského serveru Ynetnews zvyšuje jeho popularitu mezi Gazany.

Několikrát se s Haddadem viděl v zajetí Keith Siegel, jeden z Izraelců unesených 7. října. Haddad se ho měl ptát, jak se mu daří, a před propuštěním mu dát čokoládu a instruovat ho, jak se chovat před kamerami.

Původně byl členem Fatahu

Jednou přišel Haddad výrazně zachmuřený a mluvil s jedním ze zajatců dost negativně - rukojmí se později dozvěděl, že to bylo po smrti jednoho z Haddadových synů.

Když se později Haddad, který měl zřejmě na starosti všechna rukojmí Hamásu, zeptal zajatce na to, jak bude mluvit o podmínkách v zajetí, rukojmí mu řekl, že někteří z dozorců byli lepší, někteří se chovali hůře. „To je život. Někteří lidé jsou dobří, jiní špatní,“ odpověděl terorista.

O Haddadově soukromí se toho příliš neví, kvůli jeho unikání útokům se mu přezdívá Duch. I on ale v minulosti strávil nějaký čas v izraelském vězení. Právě tam se přiklonil v Hamásu, původně byl totiž členem konkurenčního hnutí Fatah.

Od června dohlíží právě on na vojenské akce Hamásu, zatímco o strategických politických otázkách rozhodují uprchlí vůdci hnutí sídlící v cizině, převážně v Kataru. Spolu s Rajjídem Saadem je Haddad posledním z úzkého okruhu velitelů, kteří naplánovali teroristický útok ze 7. října.

Haddadovi se během války podařilo do řad Hamásu rekrutovat několik tisíc mladých bojovníků. Deník The Wall Street Journal v červnu citoval zdroje z izraelské armády, podle nichž má hnutí stále asi 15 procent svých raket.

„Nepotřebují desítky tisíc zbraní,“ řekla Miri Eisinová, bývalá zástupkyně velitele izraelského vojenského zpravodajského sboru. „Stačí jim zabít jednoho vojáka denně.“

Doporučované