Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dvě významné chemičky z holdingu Agrofert a také další firmy, které podle radnice v Lovosicích nejvíce zatěžují životní prostředí ve městě, budou letos platit nižší daň z nemovitosti, než jim město na začátku roku určilo.
Jak dlouho toto vítězství vydrží, je však nejasné. Firma Lovochemie patřící Andreji Babišovi sice totiž ve čtvrtek definitivně vyhrála spor o nový koeficient pro výpočet daně, avšak lovosická radnice už stihla nové opatření s vyšším koeficientem pro výpočet daně vyhlásit znovu.
A protože při tom uplatnila výhrady soudů k původnímu opatření, je pravděpodobné, že v roce 2026 se lovosická daň pro znečišťovatele prostředí skutečně zvedne. Samotný Agrofert nyní o žalobě proti novému opatření nemluví. Mluvčí holdingu Pavel Heřmanský vyřídil dotaz na možnou novou žalobu sdělením, že opatření Lovosic respektují. „Budeme jej ještě analyzovat,“ doplnil však také Heřmanský.
Spor mezi Lovosicemi a Lovochemií o daň se táhl několik měsíců. Lovosice nejprve zvýšily chemičce a dalším firmám koeficient pro výpočet daně z hodnoty 2 na hodnotu 4, jenže po žalobě a několika soudních rozhodnutích toto opatření padlo. Ve čtvrtek vynesl definitivní tečku Nejvyšší správní soud, když odmítl kasační stížnost města.
Podle něho lovosická radnice nedostatečně vysvětlila, proč právě zmíněným společnostem koeficient zvýšila. „Odůvodnění opatření je nedostatečné. Stěžovatel (město Lovosice) si v něm protiřečí ohledně rozhodných kritérií pro zařazení pozemků a nemovitostí do vyšší daňové zátěže, která navíc nejsou stanovena jasně,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Nejvyššího správního soudu Ivo Pospíšil.
Kvůli sporu Finanční správa neposlala městu Lovosice peníze, které na dani z nemovitosti už letos vybrala. Podle odhadu města by mělo jít o částku 70 až 75 milionů, která se však po soudním úspěchu Lovochemie o celkem zhruba 50 milionů sníží.
Podle bývalého šéfa Specializovaného finančního úřadu Martina Bortlíka, který je dnes vlastníkem poradenské firmy, se po rozhodnutí soudu nabízejí dvě varianty. V obou případech však firmy dostanou své peníze zpět.
„Z moci úřední by Finanční správa mohla tu daň z nemovitosti přepočítat a přeplatek by pak automaticky firmám vrátila,“ řekl Bortlík. „Druhou možností by pak bylo, že ty firmy podají dodatečné přiznání a zároveň požádají o vrácení toho přeplatku,“ doplnil.
Firmy Lovochemie a Preol pak měly podle odhadu získat zpět asi deset milionů.
„Vůbec netušíme, jak k tomu Finanční správa nyní přistoupí. Zatím jsme žádné peníze nedostali,“ řekl starosta Lovosic Vojtěch Krejčí.
Očekává, že město odloží kvůli chybějícím milionům plánované investice. Radnice chtěla prý třeba letos vyhlásit výběrová řízení na vybudování dvaceti nových bytů, které mají stát pětačtyřicet milionů, nebo na stavbu nového skateparku za dvacet milionů.
Lovosice už schválily další navýšení
Nové opatření zvyšující daň z nemovitosti, které bude platit pro rok 2026, schválilo zastupitelstvo Lovosic minulý měsíc. Počítá se znovu s tím, že koeficient pro výpočet daně z nemovitosti pro firmy Lovochemie, Preol a další bude na hodnotě čtyři.
Obě Babišovy společnosti - Preol a Lovochemie - přitom i tentokrát podaly námitku. Argumentovaly tím, že odůvodnění opatření je stručné a není jasné, z jakých podkladů a studií město při stanovení výše koeficientu vycházelo.
Lovosice firmám částečně vyhověly a toto odůvodnění následně doplnily. Zároveň uvedly, že proti holdingu Agrofert nepostupuje město diskriminačně nebo netransparentně.
Hnutí ANO, jehož předsedou je majitel Agrofertu Andrej Babiš, je v Lovosicích v tomto volebním období v opozici. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu, které toto opatření schválilo, disponuje osmi zástupci. Při hlasování bylo celkově jedenáct zastupitelů pro, sedm se zdrželo. Jak který zastupitel hlasoval, však není v usnesení, které město zveřejnilo na webu, uvedeno.