Hlavní obsah

400 tisíc lidí v nejistotě. Na ně státní podpora v době koronaviru nevyjde

Foto: Profimedia.cz

Pomoc, která neplatí pro agentury práce a jejich pracovníky. Podmínky programu Antivirus na podporu zaměstnanosti je zatím vylučují. (Ilustrační snímek)

Reklama

31. 3. 2020 7:00

Agentury práce, jež v Česku zaměstnávají statisíce lidí, se bouří proti prvnímu návrhu, podle kterého by neměly mít nárok na podporu z programu Antivirus. Ten má firmám pomáhat, aby nepropouštěly.

Článek

Zaměstnanci agentur práce se přidělují do různých podniků podle toho, kde je zrovna potřeba lidská síla. Z toho důvodu, že nejde o kmenové zaměstnance v továrnách a závodech, bývají prvními, na které dopadne propouštění v ekonomicky zlých časech.

A vypadá to, že na rozdíl od kmenových zaměstnanců nebudou mít agenturní pracovníci ani pojistku v podobě státního programu Antivirus, jenž má podporovat firmy, aby nepropouštěly.

Podle návrhu, který Ministerstvo práce a sociálních věcí posílalo k připomínkování, by se totiž podpora neměla týkat licencovaných agentur práce.

Proti tomu se společně ohradila dvě profesní sdružení, které agentury práce v Česku zaštiťují. Podle nich se tak bezdůvodně a nepochopitelně poškozuje skoro 400 tisíc agenturních pracovníků a dalších 10 tisíc interních zaměstnanců, kteří zajišťují chod agentur.

„Těžko se nám jinak bude dařit držet i kvalifikované pracovníky,“ vysvětluje Martin Kupec, výkonný manažer Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Podle něj je velmi reálné, že klienti personálních agentur začnou vypovídat jejich zaměstnance. „Nikdo nám neřekne, kdy se to stane. Bude to záležet i na délce mimořádných opatření,“ dodává Kupec.

Program Antivirus

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) podle svého pondělního vyjádření zjednodušila program Antivirus, který chce projednávat na vládě:

Nucené omezení provozu a karanténa - v případě uzavření provozu nařízením vlády pobírá zaměstnanec náhradu mzdy 100 procent průměrného výdělku, příspěvek zaměstnavatelům 80 procent  z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů / max. však do výše 39 tisíc korun.

Související hospodářské potíže - dle druhu překážky pobírá zaměstnanec náhradu mzdy 60-100 procent průměrného výdělku. Příspěvek zaměstnavatelům 60 procent z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů / max. však do výše 29 tisíc korun.

Ohrožení a přitom potřební pracovníci

Radovan Burkovič, prezident druhého profesního sdružení - Asociace pracovních agentur, popisuje, že se už v některých regionech propouštět začalo. Například už minulý týden ve středu ráno po noční směně skončili podle Burkoviče pracovníci v jedné továrně na severní Moravě.

„Jsou dva přístupy. Buď se k těmto pracovníkům firmy chovají jako ke svým vlastním, to se děje například ve Škoda Auto, nebo mají firmy s pracovními agenturami ve smlouvách, že lze pracovníky vypovědět prakticky hned,“ líčí Radovan Burkovič.

V řadě případů jde o zahraniční pracovníky, kteří, pokud přijdou o práci u agentury, ze země odcestují. Podle Burkoviče by to mohlo mít pro Českou republiku zásadnější dopady, než se může na první pohled zdát. Řada odvětví agenturní pracovníky sezonně nutně potřebuje.

„Jde například o zemědělce, v sadech se hodně práce musí dělat ručně,“ říká Burkovič a dodává, že aktuálně agenturní pracovníci také šijí roušky či perou a čistí oblečení nebo je po nich velká poptávka v call centrech a v rozvozových službách.

Pomoc nelegálním agenturám

Asociace, které sdružují pracovní agentury, upozorňují ještě na jednu paradoxní situaci. Protože z programu na podporu zaměstnanosti jsou vyloučené firmy, které se oficiálně nahlásily jako pracovní agentury a získaly licenci, ve výhodě jsou rázem ty, které to neudělaly.

„Jak nejsou licencované, tak paradoxně na to nárok mají,“ konstatuje Martin Kupec.

Podle Martina Kupce mají agentury přislíbenou podporu od ministra průmyslu a obchodu a zároveň i dopravy Karla Havlíčka. Redakce Seznam Zpráv oslovila i Ministerstvo práce a sociálních věcí s otázkou, proč z podpory vyloučilo licencované agentury práce. MPSV ovšem do uzávěrky textu nezareagovalo.

Podle informací Seznam Zpráv se ale mají podmínky podpory nejspíš ještě měnit.

Reklama

Doporučované