Hlavní obsah

Americká centrální banka už nalila víc peněz než v roce 2008

Šéf Fedu Jerome Powell.

Reklama

23. 3. 2020 16:57

Americká centrální banka zavádí sérii dalších rázných opatření na podporu ekonomiky, včetně neomezených nákupů dluhopisů a nových úvěrových programů. Ohlášené kroky jsou zatím nejdůraznější reakcí Fedu na negativní hospodářské dopady koronaviru.

Článek

Mnozí analytici už v minulém týdnu uváděli, že současná ekonomická krize bude hlubší a bolestivější než v roce 2008. A teď jim dal za pravdu i americký Fed. Jeho opatření na podporu ekonomiky už totiž překonala to, co banka použila před 12 lety.

Fed uvedl, že bude nakupovat neomezené množství vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, aby zajistil hladké fungování finančních trhů a udržel úrokové sazby na nízké úrovni. Vytvoří také tři nové úvěrové nástroje, jejichž prostřednictvím napumpuje do ekonomiky až 300 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč). Peníze by měly být využity na půjčky pro podniky i spotřebitele.

„Je zjevné, že naše ekonomika se bude potýkat s vážným rozvratem,“ uvedla centrální banka ve svém prohlášení. „Je zapotřebí podniknout velmi rázné kroky ve veřejném i soukromém sektoru, abychom omezili ztráty pracovních míst a příjmů a podpořili rychlé oživení, jakmile tento rozvrat poleví,“ dodal.

Fed už v polovině března oznámil, že nakoupí vládní dluhopisy a hypoteční cenné papíry za 700 miliard dolarů. Během jednoho týdne pak tyto nákupy dosáhly asi poloviny avizované částky. Dnes centrální banka uvedla, že tento týden dosáhnou nákupy 125 miliard dolarů denně.

Ekonomika ve volném pádu

„Fed přeřazuje na vyšší rychlost ve snaze podpořit ekonomiku, která nyní zřejmě zažívá volný pád,“ uvedl ekonom Chris Rupkey ze společnosti MUFG Union Bank. „Nasazují všechny síly, aby zajistili, že podnikatelský sektor přežije i v případě, že se ekonomická aktivita dočasně zhroutí,“ prohlásil Ian Shepherdson z firmy Pantheon Macroeconomics.

Futures na americké akcie v první reakci na oznámení Fedu zareagovaly příznivě a smazaly hluboké ztráty, které nabraly po zprávě, že američtí politici se zatím nedohodli na podpoře ekonomiky.

Po zahájení obchodování se ale akcie vrátily k poklesu, Dow Jonesův index odepisoval zhruba 1,5 procenta na 18 882 bodů a už se začínají objevovat spekulace, že pokud nedojde k zázračnému obratu, bude padat dál.

Reklama

Doporučované