Hlavní obsah

Americká média: Biden upevnil celkové vítězství, zvítězil i v Arizoně

Foto: Profimedia.cz

Čerstvě zvolený americký prezident Joe Biden.

Reklama

13. 11. 2020 6:46

Joe Biden zvítězil i ve státě Arizona a dále tak upevnil podle amerických médií už jasné vítězství v prezidentských volbách. Ziskem 11 volitelů za Arizonu má Biden už 290 volitelů, pro úřad prezidenta jich potřebuje 270.

Článek

Biden vyhrál v Arizoně jen těsně, asi o 0,3 procenta hlasů. Získal tak ale vítězství v tradiční baště republikánů, což se podle CNN podařilo demokratickému prezidentskému kandidátovi teprve podruhé za sedm desítek let. Naposledy tam z demokratů vyhrál Bill Clinton v roce 1996.

I přes podle amerických médií jasné Bidenovo vítězství prezident Donald Trump výsledky prezidentských voleb uznat odmítá a opakovaně napadá hodnověrnost hlasování. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání. Žalobu podala Trumpova kampaň i v Arizoně. Právní experti ale tvrdí, že stížnosti Trumpova týmu v podstatě nemají šanci na změnu volebního výsledku.

Americké volby z minulého týdne provázela větší volební účast než kterékoliv jiné za posledních více než 100 let. Vyplývá to ze statistik vedených listem The Washington Post (WP), podle něhož přišlo k urnám nejméně 63,9 procenta ze všech Američanů s volebním právem. Konečný údaj přitom bude podle WP ještě vyšší, protože se na některých místech stále dopočítávají další hlasy.

Reklama

Doporučované