Hlavní obsah

Americká vláda vyhlásila stav nouze po útoku na provozovatele potrubní sítě

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Reklama

10. 5. 7:07
aktualizováno • 10. 5. 9:09

Společnost Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Nyní čelí kybernetickému útoku a Spojené státy vyhlásily stav nouze.

Článek

Americká vláda v neděli vyhlásila nouzový stav poté, co kybernetický útok vyřadil z provozu síť společnosti Colonial Pipeline, která přepravuje pohonné hmoty z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu do lidnatých oblastí na jihu a východě USA. Výpadek trvá již tři dny. Vyhlášení stavu nouze umožní přepravu ropných produktů po silnici, informoval v pondělí zpravodajský server BBC News.

Podle agentury Reuters se firma stala terčem takzvaného ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. Americký web CNN uvedl, že za útokem stojí gang zvaný DarkSide, který se infiltroval do sítě firmy ve čtvrtek a zablokoval téměř 100 GB dat. Hackeři v pátek firmu vyzvali k zaplacení výkupného.

Ransomware

Tato hackerská technika omezuje uživatelům přístup k jejich počítačovému systému nebo souborům. Jde o sofistikovaný program vytvořený podvodníky s dobrými znalostmi počítačového programování. Počítač se může „nakazit“ po spuštění zavirované přílohy e-mailu, prostřednictvím webového prohlížeče nebo náhodnou návštěvou webu, který je tímto typem malwaru infikován. Může se také šířit přes počítačovou síť. Za obnovení přístupu požaduje program zaplacení výkupného.

O zapojení skupiny DarkSide s informacemi od řady zdrojů napsal také web BBC, agentura Bloomberg nebo list The Washington Post. Podle bývalého vysokého kybernetického činitele, na kterého se odkazuje web CNN, jde o zločineckou organizaci pocházející z Ruska a jejím obvyklým cílem jsou rusky nemluvící země. Pokud by výkupné nebylo zaplaceno, hrozí útočníci vypuštěním získaných dat do víru internetu.

Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8 850 kilometrů. Odborníci varují, že několikadenní výpadek této sítě by mohl mít výrazné dopady na regionální dodávky pohonných hmot, a to zejména na jihovýchodě USA. Podle nedělního vyjádření společnosti jsou hlavní potrubí stále mimo provoz, některá menší jsou však funkční. Datum plného restartu však dosud není známo.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová uvedla, že se vláda snaží činnost sítě obnovit a záležitost je pro administrativu úřadujícího amerického prezidenta Joea Bidena momentálně nejvyšší prioritou. „Úzce spolupracujeme se společností, státními i místními úředníky, abychom zajistili, že se co nejrychleji vrátí do normálního provozu a nedojde k narušení dodávek,“ sdělila ministryně ve vysílání CBS News.

Podle Andrewa Lipowa, prezidenta společnosti Lipow Oil Associates, je jednodenní až dvoudenní výpadek malou nepříjemností, situace se však horší už se čtvrtým až pátým dnem, kdy může být vidět „mnohem větší a širší dopad napříč velkými oblastmi v celém Atlantiku a na jihovýchodě“. Zda taková situace nastane i v tomto případě, záleží podle Reuters na tom, jak hluboko se hackeři do sítě Colonial Pipeline dostali, a na tom, jak rychle je kybernetičtí odborníci dokážou vytáhnout ven.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované