Hlavní obsah

Americký guvernér se omluvil za rasistickou fotku v ročence, odstoupit ale odmítl

Guvernér Virginie se omluvil za rasistickou fotku v ročence. (Video: Valérie Dvořáková , AP)

 

Reklama

2. 2. 2019 11:33

Ralph Northam, guvernér americké Virginie, se veřejně omluvil za fotografii v jeho ročence před 35 lety, na které je člověk v hábitu rasistické skupiny Ku-klux-klan a další převlečený za černocha. Potvrdil, že on je sám je jedním z mužů, aniž by uvedl který.

Článek

Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam čelí výzvám k odstoupení kvůli fotografii ze školní ročenky z roku 1984. Na obrázku, který zveřejnila americká média, je člověk oděný v bílém hábitu a kápi rasistické organizace Ku-klux-klan a další přestrojený za černocha. Northam přiznal, že jedním z mužů na fotografii je on, omluvil se, odstoupit ze své funkce ale odmítl, informovala agentura AP.

Northama už k rezignaci na funkci guvernéra, kterou zastává od ledna loňského roku, vyzvala prakticky všechna vlivná uskupení jeho Demokratické strany ve Virginii včetně členů místní poslanecké sněmovny a senátu. Přidaly se k nim také některé virginské černošské organizace. Proti Northamovi se postavili i čtyři uchazeči o demokratickou nominaci do boje o prezidentské křeslo v roce 2020: Cory Booker, Julian Castro, Kirsten Gillibrandová a Kamala Harrisová.

Výzvám k odchodu z funkce Northam čelí navzdory tomu, že se za otištění sporné fotografie ve více než třicet let staré školní ročence omluvil. „Přijímám zodpovědnost za své jednání v minulosti a jsem připraven na složitou práci ve snaze znovu získat vaši důvěru,“ řekl Northam.

Devětapadesátiletý politik přiznal, že na fotografii, která zobrazuje dva muže v kostýmech – jednoho převlečeného za černocha s obličejem pomalovaným na černo a druhého v bílém hábitu s kápí rasistické organizace Ku Klux Klan – je skutečně on. Kterým ze dvou mužů nynější guvernér je, ale jasné není. Převleky na fotografii Northam označil ve své omluvě za „jednoznačně rasistické a urážlivé“.

Jako Ku-klux-klan se označují tajné a militantní organizace prosazující především rasovou segregaci, které vznikaly od 60. let 19. století. Původ a většinu příznivců má Ku-klux-klan v jižních státech USA.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované