Hlavní obsah

Analýza: Námluvy PPF a Monety. Vznikne na třetí pokus nový bankovní šampion?

Foto: Profimedia.cz

Moneta Money Bank patří v tuzemsku mezi nejdynamičtější bankovní domy.

Reklama

19. 11. 2021 14:30

Skupina PPF aktualizovala 26miliardovou nabídku na spojení svých finančních firem s Monetou. Skupina Renáty Kellnerové je zase o něco blíž vytvoření třetí největší banky co do počtu klientů.

Článek

Skupina PPF má obrovskou vůli dotáhnout spojení svých finančních firem s Moneta Money Bank. Poté co akcionáři Monety neschválili předchozí dva návrhy, přišla se třetím, který ji výrazně posunuje k cíli.

PPF stále navrhuje, že Monetě prodá svou Air Bank, český a slovenský Home Credit a fintech Benxy (známý pod značkou Zonky). Tentokrát jí však na valné hromadě před Vánoci budou ke schválení transakce stačit pouze dvě třetiny procent hlasů přítomných akcionářů, a nikoli 75 procent jako na minulé valné hromadě (viz box níže).

Připomeňme, že na červnové valné hromadě akcionáři Moneta Money Bank sice souhlasili s nabytím akcií firem ze skupiny PPF (pro bylo 61,89 procenta), ale neprošlo navýšení základního kapitálu Monety, které bylo podmínkou spojení - pro navýšení hlasovalo 61,7 procenta přítomných akcionářů (potřeba bylo 75 procent).

Důvodem snížení potřebného počtu hlasů je fakt, že předkupní právo na nově vydané akcie, jimiž se má financovat 80 procent kupní ceny obchodu, už nebude mít pouze PPF, ale všichni akcionáři Monety.

Kolik to bude PPF stát

Skupinu PPF bude snížení hranice nutné pro prosazení transakce ze 75 procent na 2/3 hlasů přítomných akcionářů stát efektivně 1,4 miliardy korun. Je to prémie, kterou PPF nabízí za nově upsané akcie.

„Transakce bude financována prostřednictvím úpisu nových akcií za cenu 82 korun. Skupina PPF se zavazuje tyto akcie odkoupit za 90 korun. Zaplatí tak prémii za akcii ve výši osm korun. To znamená něco přes dvě miliardy za všechny akcie,“ říká portfolio manažer Cyrrus Tomáš Pfeiler.

PPF však již drží v Monetě 30procentní balík. Na ostatní akcionáře tak připadne 70 procent z této částky, tedy 1,4 miliardy korun. Další teoretický náklad pro skupinu PPF představují dividendy. „Kalkulace je však obtížná – záleží i na tom, kdy by došlo k zfinalizování transakce,“ dodává Pfeiler.

Ve hře je Tykač

Od červnové valné hromady se výrazným akcionářem v Monetě stal majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač, který vlastní podíl přesahující 5 procent a má zájem ho dál navyšovat „až ke dvaceti procentům“, jak prohlásil v rozhovoru pro SZ Byznys.

Tykačovým motivem je vznik „silné české banky, která má financovat silný český průmysl“, a s transakcí PPF/Moneta to podle něho nesouvisí.

Mně se idea spojení s Air Bank líbí, samozřejmě by záleželo na konkrétních podmínkách.
Pavel Tykač, majitel Sev.en Energy

Na otázku, zda by hlasoval pro spojení se skupinou Air Bank, nicméně odpověděl: „Asi ano. Pokud by to jenom trochu dávalo smysl, tak ano. Mně se idea spojení s Air Bank líbí, samozřejmě by záleželo na konkrétních podmínkách.“

Připomeňme, že akcionářům v obou nechválených návrzích skupiny PPF vadila především nevýhodná cena, již měli zaplatit za finanční firmy ze skupiny PPF. Air Bank je výrazně rostoucí mladá česká banka s potenciálem růstu, ale splátková firma Home Credit ČR a SK tento potenciál podle tuzemských bankéřů nemá. Fintechová firma Benxy (Zonky) vytvořila od svého vzniku stamilionovou kumulovanou ztrátu a teprve nedávno začala být zisková.

Podle oslovených analytiků tak zůstává cena za tato aktiva - i přes ústupek PPF - stále poměrně vysoká. Například ukazatel ceny k účetní hodnotě u finančních firem PPF výrazně přesahuje hodnotu 2, zatímco u ostatních tuzemských bank se pohybuje výrazně níže, u Monety například na 1,6.

Silný hráč

Důvod pro spojení je nicméně velmi pádný. Po dokončení transakce by vznikl silný hráč na lukrativním trhu spotřebitelských půjček, který poskytuje poměrně vysoké marže a má potenciál růstu do budoucna. Na tento trh se nyní chtějí zaměřit téměř všechny bankovní domy, namátkou Komerční banka, Česká spořitelna či menší Sberbank.

Nová banka, která bude na tomto trhu silná, tak může pro své akcionáře dosáhnout vysoké ziskovosti, a tedy výrazných dividend.

Akcie Monety na Pražské burze zareagovaly výrazným růstem. Po 13 hodině se obchodovaly za 94,70 koruny, tj. o více než šest procent výše.

Hlavní body transakce

  • Cena transakce zůstává stejná na úrovni 25,9 miliardy korun. Minimálně 80 procent kupní ceny bude financováno emisí 255,5 milionu nových akcií a zbývajících maximálně 20 procent z vlastních zdrojů banky. Počet akcií banky se tak zvýší ze současných 511 milionů na 766,5 milionu.
  • Samotný úpis bude probíhat ve dvou kolech, kdy v prvním kole budou moci upsat všichni akcionáři Monety na základě přednostního práva nové akcie za cenu 82 korun na akcii, a to jednu novou akcii za každé dvě stávající. Akcie neupsané v prvním kole pak budou nabídnuty opět všem akcionářům, nicméně již za cenu 90 korun na akcii. Akcionáři pak mohou ve druhém kole poptávat akcie až do výše všech akcií neupsaných v prvním kole, při převisu poptávky budou objednávky kráceny podle stávajících podílů a objednaného počtu akcií.
  • PPF se zároveň zavázala upsat za cenu 90 korun za akcii ve druhém kole všechny zbývající akcie, které nebudou v prvním kole upsány. Tato poptávka bude podléhat stejnému případnému krácení jak u ostatních akcionářů.
  • Valná hromada, která by měla o akvizici hlasovat, je naplánována na 20. prosince.
  • Možnost účasti všech akcionářů v úpisu snižuje nutné kvorum pro schválení na 66,67 procenta přítomných akcionářů na valné hromadě, zatímco při původním návrhu bylo zapotřebí schválení 75 procent přítomných akcionářů.
  • Kromě financování akvizice bude dalším bodem programu schválení dividendy ve výši tři koruny na akcii. Management zároveň předpokládá, že další dividendu sedm korun na akcii navrhne akcionářům v první polovině příštího roku, před vypořádáním transakce.
  • Vyšší emisní cena akcií fakticky zlevňuje akvizici z pohledu Monety. Akcionáři se dále mohou účastnit úpisu nových akcií s diskontem vůči tržní ceně před oznámením navrhovaných podmínek a zároveň je velmi pravděpodobné, že PPF překročí 30procentní podíl a bude nucena dát povinnou nabídku odkupu všem akcionářům za cenu minimálně 90 Kč za akcii.
  • Dále akcionáři obdrží dividendu tři koruny na akcii ještě v tomto roce a podle záměru managementu mohou dostat dalších sedm korun v první polovině příštího roku. Celkem by tak akcionáři, kteří by chtěli své akcie prodat a upsali nové akcie, mohli získat za své stávající akcie až 104 korun za akcii. Těchto 104 korun by se skládalo z 90 korun v rámci očekávané povinné nabídky, čtyř korun z rozdílu mezi 82 korunami v úpisu a 90 korunami v povinné nabídce (při poměru jedna nová akcie za dvě stávající) a deset korun výplata dividend.

Zdroj: Moneta Money Bank, PPF Group

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované