Hlavní obsah

Anti-Covid už nesmí do prodeje, firmy dezinfekci přejmenují

Foto: Fruko Schulz

Ilustrační foto.

Reklama

České likérky už nesmějí prodávat přípravek Anti-Covid, protože vypršela ministerská výjimka. Výrobci však chtějí ve výrobě pokračovat pod vlastními značkami.

Článek

Do dnešního dne lze prodávat speciální dezinfekci na ruce s označením Anti-Covid. Produkt se v Česku vyráběl šest týdnů od poloviny března do konce dubna kvůli nedostatku dezinfekčních prostředků v souvislosti s pandemií koronaviru.

Výrobu Anti-Covidu umožnila výjimka ministerstva zdravotnictví. Uskutečňovala se podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO). Termín ukončení prodeje byl původně stanoven na polovinu května, následně se posunul na polovinu srpna a posléze na září, tedy na maximální délku 180 dní, kterou umožňuje evropská legislativa.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová už dříve řekla, že mimořádné povolení ministerstva zdravotnictví k výrobě prostředku Anti-Covid obdrželo celkem 33 subjektů, vyrábělo je 31 z nich, jeden poskytl plnicí kapacity, jeden se nakonec do výroby nezapojil. Celkem bylo do konce dubna vyrobeno 9,19 milionu litrů a podle ministerstva bylo vyskladněno 8,62 milionu litrů.

„Zakoupený Anti-Covid má dlouhodobou účinnost a může být nadále používán. O množství neprodaného Anti-Covidu nemáme informace a věřím, že jeho zásoby zůstaly minimální s ohledem na požadavek ukončení jeho výroby ke konci dubna. Nakládání se zbylými zásobami a jejich případná likvidace je v kompetenci každého ze schválených výrobců,“ řekl ČTK ředitel Svazu chemického průmyslu Ivan Souček.

Prostě to přejmenujeme

Uvedl, že v Česku je nyní registrováno několik desítek tuzemských výrobců, kteří mají oprávnění vyrábět dezinfekční přípravky. „S dodávkou dezinfekce na trh by neměl být problém,“ dodal. Například společnost Aveflor z Budčevsi na Jičínsku uvedla, že chce v produkci dezinfekce na ruce Anti-Covid pokračovat pod jiným označením výrobku. „Předpokládáme, že bychom v tom pod vlastní značkou Trioderm Care pokračovali. Cena by měla zůstat stejná,“ uvedl ředitel společnosti a vedoucí ekonomického úseku Jan Zubatý.

Ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý sdělil, že firma je technologicky připravena vyrábět dezinfekci dál, musela by ale sehnat nová povolení. Nově by ji prodávala pod názvem Proti-covid. Na jaře si královéhradeckou dezinfekci kupovali hasiči, policisté, obce i lékaři. Několik tisíc kanystrů odebralo ministerstvo vnitra.

Dezinfekci Anti-Covid míchali také chemici ze Střední průmyslové škole chemické Brno, následně začali kupovat dezinfekci se stejnou recepturou, ale jiným názvem, kterou stáčeli do menších objemů.

„Vyrobili jsme asi 12 000 litrů, stočili dalších 28 000,“ uvedl za školu Radek Matuška. „V současné době zásobujeme hlavně školy, úřady městských částí, stále ještě zčásti nemocnice a podobné instituce. Velký nárůst potřeby od úřadů vnímáme v současné době v souvislosti s konáním krajských a senátních voleb,“ dodal.

Reklama

Doporučované