Hlavní obsah

Rusové dělají z židů viníky holokaustu. Příčí se to rozumu, říká analytička

Foto: Profimedia/Seznam Zprávy, Seznam Zprávy

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Reklama

4. 5. 5:59
Článek

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Řeči Kremlu o „denacifikaci“ Ukrajiny popírají historii, upozorňuje ředitelka Herzlova centra izraelských studií UK Irena Kalhousová.
  • Také tvrzení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o Hitlerově židovském původu podle analytičky patří jen do roviny konspiračních teorií.
  • Izrael byl zatím v kritice ruské invaze na Ukrajinu opatrný. Výroky o Hitlerovi a židovských předcích ale útočí na historickou roli Izraele coby ochránce historické paměti holokaustu, zdůrazňuje Kalhousová.

Mezi Ruskem a Izraelem se prohlubuje roztržka kolem výroků ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o údajných židovských kořenech Adolfa Hitlera. V čem jsou pro izraelské představitele nepřijatelné? Jak je možné, že Moskva téměř 80 let po skončení druhé světové války obhajuje svůj útok na Ukrajinu „denacifikací”? Odkud se vzala teorie o údajném Hitlerově židovském původu? A v čem je nebezpečné, když politici používají historické reference týkající se holokaustu?

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v neděli během rozhovoru v italské televizi zašel dál, než je u něj běžné. Útok na Ukrajinu popisoval jako „denacifikaci Ukrajiny“. A řekl, že i když má ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj židovské kořeny, neznamená to, že jeho země není nacistická.

Své prohlášení navíc podpořil mnohokrát vyvráceným tvrzením, že i nacistický vůdce Adolf Hitler měl „židovskou krev“.

Podle analytičky a ředitelky Herzlova centra izraelských studií Univerzity Karlovy Ireny Kalhousové pro to jednoduše neexistují žádné důkazy. „Patří to do roviny konspiračních teorií,“ říká v podcastu 5:59. Objevila se podle ní už ve dvacátých a třicátých letech minulého století a po válce ji používali i sami nacisté jako odůvodnění pro prohru ve druhé světové válce.

Foto: Lenka Kabrhelová, Seznam Zprávy

Analytička Irena Kalhousová.

Lavrovovo prohlášení nicméně mělo ještě jednu zásadnější rovinu. „Když řeknete, že „Hitler byl žid“ a jako Lavrov dodáte, že největšími antisemity jsou samotní židé, tak de facto obviňujete židy z holokaustu,“ vysvětluje Kalhousová.

Není se tak podle ní čemu divit, že Izrael a další demokratické země Lavrova tvrdě odsoudily. Izrael byl přitom až dosud v kritizování války na Ukrajině opatrný. Prezident Zelenskyj ho dokonce opakovaně nařkl z toho, že zpustošené zemi dostatečně nepomáhá.

Po Lavrovově výstupu se to ale změnilo. „I premiér Naftali Bennett, který až dosud byl poměrně opatrný, výrok označil za lživý a za naprosto nepřijatelný,“ upozorňuje analytička.

Proč bylo prohlášení ruského šéfa diplomacie pro Izrael natolik pobuřující a jaký efekt to bude podle analytičky mít na jeho rozhodnutí nedodávat na Ukrajinu útočné zbraně, se dozvíte v podcastu 5:59. Poslechněte si ho v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Barbora Sochorová, Dominika Kubištová

Sound design: David Kaiser

Hudba: Martin Hůla

Zdroje audio ukázek: Televize Seznam, Česká televize, France 24, NBC News, Ma'ariv, Ynet, Úřad prezidenta Ukrajiny

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na Twitteru nebo Instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované