Hlavní obsah

Vzpomínky na královnu: „Vždycky jsem měl pocit, že tu je pro nás všechny“

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Královna Alžběta II. na archivní fotografii z roku 1957.

Reklama

19. 9. 2022 5:59
Článek

Britové se v pondělí naposledy rozloučí se zesnulou královnou Alžbětou II. Statisíce lidí v uplynulých dnech prostály hodiny ve frontě před britským parlamentem, aby se poklonily rakvi se zesnulou panovnicí. V dnešní epizodě podcastu 5:59 na ni vzpomíná i pět lidí narozených v Česk(oslovensk)u, kteří strávili v Británii podstatnou část svého života a reprezentují různé generace i pohledy na Británii.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Příběh uprchlice před komunisty Sylvy Šimsové, která přišla do Velké Británie v 50. letech. Vypráví třeba o tom, jak sledovala královskou svatbu Alžběty II. na televizi u známých.
  • Bývalý šéf české redakce BBC Vít Kolář a komunitní pracovník a bývalý policista Petr Torák mluví o tom, jak přebírali od královny vyznamenání.
  • Na oblibu královské rodiny v 80. letech a svatbu dnešního krále Karla III. se zesnulou princeznou Dianou vzpomíná dokumentarista Ondřej Tuček.
  • Novinářka Ivana Kottasová na závěr popisuje, proč podle ní královna v posledních letech na trůně „zlidštila“.

Královna Alžběta II. byla v čele Velké Británie více než 70 let. Během nich si vybudovala pověst silné panovnice, která je schopná udržet tradici a spojuje společnost. Vzpomínky na ni má ostatně i mnoho Čechů, kteří se v průběhu let přestěhovali do Spojeného království. Přinášíme příběhy pěti z nich.

Jaká byla panovnice očima uprchlice před komunistickým režimem Sylvy Šimsové, bývalého šéfa české redakce BBC Víta Koláře, dokumentaristy Ondřeje Tučka, komunitního pracovníka a bývalého policisty Petra Toráka a novinářky Ivany Kottasové?

„Korunovaci prožíval celý národ“

Na ostrovy přišla knihovnice a skautka Sylva Šimsová na Vánoce roku 1950. Československo přitom opustila už o rok dříve, ale na vstup do země musela čekat v německém uprchlickém táboře.

„Budoucí královna Alžběta II. v našich představách tehdy zosobňovala kladné hodnoty Británie,“ říká.

Tři roky po jejím příjezdu dokonce sledovala korunovaci mladé královny v televizi. „Byla to vlastně první televize, kterou jsme někde na návštěvě u lidí viděli,“ vzpomíná dnes už jednadevadesátiletá žena. Pozval je tehdy majitel bytu, kde bydlel její manžel. „Prožíval to celý národ. Bylo to dojemné, “ dodává.

Královniny osudy Šimsová sledovala celý život, zajímala se třeba o její mateřství. „Obdivovala jsem se její praktické moudrosti. Byla pro mne vzorem klidu.“

Foto: Paměť národa

Sylva Šimsová a její manžel Karel Janovický v roce 1950.

„Dojem, který se nedá popsat“

Téměř čtvrtstoletí po Šimsové se přestěhoval do Londýna Vít Kolář, který se tam později stal šéfredaktorem české redakce BBC. „Británie v polovině osmdesátých let, to byla Británie Margaret Thatcherové,“ popisuje.

Královská rodina se z jeho pohledu ještě tehdy „těšila velké úctě“. Pro někoho, kdo přišel ze státu s republikánským zřízením, ale prý monarchie „působila trochu archaicky“. Později v ní ale Kolář začal vidět výhody.

Foto: Tomáš Krist, Profimedia.cz

Bývalý šéf české redakce BBC World Service Vít Kolář.

„Nedochází k výkyvům a nedochází k tomu zasahování do vývoje,“ vysvětluje s tím, že v republikách se prezident musí měnit v pravidelných intervalech.

Kolář se v roce 2008 dokonce s Jejím Veličenstvem setkal, když ho vyznamenala Řádem britského impéria. Popisuje, že byl nervózní. Musel si zapamatovat, jak královnu oslovovat nebo že při odcházení se k ní nesmí otočit zády. „Ale dojem, který na vás udělala, se nedá ani popsat,“ říká.

Svatby a vzrůstající obliba

V podobné době jako Kolář přicestoval do Velké Británie i dokumentarista Ondřej Tuček. V jeho vzpomínkách na 80. léta ve Velké Británii zůstaly svatby synů Alžběty II.

„Byly to skutečně velké slavnosti, celá Británie slavila. A britská rodina tím neuvěřitelně zabodovala a stoupla jak v ceně, tak i v oblibě,“ vysvětluje. Samotný Tuček si prý velice cenil toho, že každý rok připomínala roli Čechů v druhé světové válce ve Spojeném království, a také toho, že „spojovala lidi“.

Foto: Profimedia.cz

Princezna Diana a současný král Karel III. během svatby v roce 1981.

Nejvýraznější událostí, která se týkala královské rodiny, byl podle Tučka sňatek současného krále Karla III. a zesnulé princezny Diany. A ta se během let stala „ženským idolem“, který ovlivnil celou generaci. „Uchvátila celý svět,“ říká.

„Pocházela z rodiny Spencerů, takže mluvila s aristokratickým přízvukem. Prakticky celá mladá generace se ji snažila imitovat,“ popisuje.

Dopis pro královnu

Zlom přišel na přelomu tisíciletí právě po smrti Diany, kdy se obliba královské rodiny propadla. A právě v těchto letech přicestoval do Velké Británie Petr Torák, kterému je dnes 41 let.

Vliv monarchie prý začal „nepřímo“ vnímat ihned po příjezdu, když si zažádal o status uprchlíka. Všechny dokumenty a také peníze, které mu prošly rukou, totiž nesly královnino jméno.

Foto: Michal Bělka / iDNES.cz, Profimedia.cz

Komunitní pracovník a bývalý policista Petr Torák.

„Když jsme (s rodinou) ten status dostali, psal jsem jí děkovný dopis, i když samozřejmě nemá na proces žádný vliv. Ale my jsme to vnímali tak, že díky monarchii a díky královnině vlídnosti máme nový domov,“ vysvětluje.

A podobně jako Tuček i on dostal od Alžběty II. o mnoho let později ocenění za komunitní práci, kterou jako policista vykonával.

Zlidštění enigmy z krásného auta

„Když jsem se do Británie poprvé přestěhovala, královna pro mě byla trochu v pozadí,“ říká Ivana Kottasová, pětatřicetiletá novinářka, která na ostrovy přišla v roce 2006.

Že žije v monarchii, si prý začala víc uvědomovat až o šest let později - královna slavila diamantové výročí a navíc se v Londýně konala olympiáda. „Pamatuju si, že jsem seděla v knihovně London School of Economics a najednou se začalo šířit, že okolo pojede královna. Postavili jsme se na ulici a čekali jsme,“ popisuje.

Foto: Harry Murphy/MoneyConf via Sportsfile

Novinářka Ivana Kottasová.

„Zaskočilo mě, jak velké, čisté a krásné bylo auto, ve kterém seděla. Bylo vyrobeno tak, aby do něj bylo vidět, aby si ji lidé mohli prohlédnout,“ pokračuje.

Právě v tomhle období podle ní Alžběta II. „zlidštěla“ a začala samu sebe prezentovat jinak. Například právě pro olympiádu natočila videospot s Jamesem Bondem.

„Její smrtí tak určitě končí jedna éra. A pro mnoho lidí je to připomínka vlastní smrtelnosti,“ myslí si Kottasová.

V podcastu 5:59 si můžete poslechnout celé příběhy pětice Čechů dlouhodobě žijících ve Velké Británii. Sylva Šimsová například popisuje, jaký vliv na ni mělo, když v dětství viděla fotografii anglických princezen, Petr Torák zase přibližuje, jak Alžběta II. ovlivnila tři generace jeho rodiny.

Editor a koeditor: Pavel Vondra, Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT1, Český rozhlas Radiožurnál, C-SPAN, YouTube - BBC News, YT - British Pathé, YT - The Royal Family Channel, YT - Roman Styran, YT - DevPerth

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Reklama

Doporučované