Hlavní obsah

Trenér ping-pongu 10 let obtěžoval svěřenkyně. V čem autority selhaly?

Foto: Seznam Zprávy/Profimedia

Vedení ping-pongu zatajovalo sexuální obtěžování ve svých řadách.

Reklama

5. 5. 5:59
Článek

Česká asociace stolního tenisu čelí trestnímu oznámení, že od roku 2012 kryla kouče, který je dnes obžalovaný z pohlavního zneužití mladistvé sportovkyně. Oběti zneužívání varují, že právě nečinnost svazu způsobila újmu dalším mladým sportovkyním.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Bývalý reprezentační trenér ping-pongu Michal L. čelí podezření, že roky obtěžoval své svěřenkyně. Dívky například popsaly, že je nutil dívat se s ním na porno nebo spát v jedné posteli. V podcastu 5:59 zprostředkováváme jejich svědectví.
  • Reportér Seznam Zpráv Jan Novák, který se případu dlouhodobě věnuje, navíc zjistil, že o stížnostech sportovkyň a jejich rodičů věděla i asociace stolního tenisu. Nařčení ale neřešila.
  • Právě to podle Nováka přispělo k tomu, že trenér své chování zopakoval. „Vlastně jsem z toho trochu zděšený. Tolik indicií, od tolika stran, od tolika lidí a od roku 2012, řekněme, do roku 2020 se nic nedělo,“ říká.

Před více než rokem obvinili kriminalisté trenéra ping-pongu Michala L. z obtěžování svěřenkyň. Klíčovou roli hrály v případu výpovědi několika dívek. Ty popsaly, že je nutil ke sledování porna nebo k tomu, aby s ním spaly v jedné posteli. Jedna z nich dokonce popsala, že ji osahával na ňadrech a nohou.

Nakonec se Michal L. dostal až před soud. Vinu popřel a odmítl dokonce přistoupit na dohodu, a tak o případném trestu zatím není jasno.

Jak zjistil reportér Seznam Zpráv Jan Novák, který případ dlouhodobě sleduje, kauza měla ještě jednu rovinu. Nejméně deset let o chování jednoho z trenérů věděl i výkonný výbor České asociace stolního tenisu, ale podle kritiků jej tutlal.

Jedním z nich byl i bývalý reprezentační trenér juniorek Michal Hájek, který na funkcionáře podal trestní oznámení. „Měli za ta léta dostatek indicií, výpovědí a zpráv, minimálně o nepřijatelném chování obžalovaného trenéra, ale neudělali vůbec nic,“ vysvětluje v podcastu 5:59 reportér Seznam Zpráv Jan Novák.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Reportér Seznam Zpráv Jan Novák.

Místopředseda svazu Nikolas Endal dokonce při jediném rozhovoru pro Seznam Zprávy řekl, že trenéra odstavili. „Jenže u soudu Michal L. vypověděl, že mu reprezentační smlouva na dobu určitou normálně skončila v daném termínu a žádnou oficiální výtku ke své práci ze strany asociace nedostal,“ říká Novák.

Trenér poté o prodloužení smlouvy u reprezentace neusiloval, ale pokračoval v trénování mládeže na klubové úrovni v Sokolu v Hradci Králové. I v dalších letech tak byl v kontaktu s nezletilými sportovkyněmi. „Proto se chování toho trenéra zopakovalo. Dívky na to upozornily v roce 2012 a jeho chování se zopakovalo o pár let později,“ myslí si reportér.

V podcastu 5:59 zprostředkováváme výpovědi dívek, které proti Michalovi L. vystoupily. Mimoto se také dozvíte, proč případ shodil ze stolu ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi. Více si poslechněte v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Dominika Kubištová

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: archiv Jana Nováka

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na Twitteru nebo Instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Podcast 5:59

Doporučované