Článek
Stačily pouhé čtyři roky, jedno volební období a česká politika se začala měnit tak, že už nikdy neměla být stejná. A stáli u toho dvě dominantní osobnosti nultých let Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. Poslechněte si další díl podcastu Dobrovský&Šídlo ze série „Nejdůležitější volby našich životů“.
Ještě na podzim roku 2004 si někteří optimisté v ODS - a nebylo jich málo - mysleli, že by se jejich strana mohla po volbách 2006 vrátit k moci velkolepě, dokonce s jednobarevnou většinovou vládou.
O rok později stejní lidé jen malinko slevili: Za téměř jistou variantu se brala koalice ODS s lidovci v čele s Miroslavem Kalouskem. Sociální demokraté po pádu dvou svých premiérů Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse se v dubnu 2005 propadli na pouhých 10 procent v průzkumech a v panice nevěděli, co mají vůbec dělat.
A tak si za svého lídra vybrali do té doby nijak zvlášť úspěšného ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka, který zpočátku vzbuzoval spíše posměch soupeřů i médií.
Jenže Paroubek všechny překvapil. Svou razantní „politikou buldozeru“ vytáhl sociální demokraty ve volbách v červnu 2006 na víc než 32 procent. ODS v čele s Klausovým nástupcem Mirkem Topolánkem sice volby vyhrála s více než 35 procenty, poměry sil ve sněmovně byly ale neuvěřitelně vyrovnané: „Pravice“ (ODS, lidovci, Zelení) 100 hlasů, levice (ČSSD a komunisti) 100 hlasů.
Začalo možná nejdramatičtější volební období polistopadové historie: Zažili jsme v něm dva pády vlády, boj o americký radar v Brdech, nástup globální ekonomické krize, domluvené a posléze Ústavním soudem zrušené předčasné volby.
Výsledek se dostavil: V květnu 2010 spadla společná podpora ODS a ČSSD ze 67 na 42 procent. Skoro třicet procent hlasů navíc získaly úplně nové strany: Věci veřejné a TOP 09. A česká politika se začala nezvratně měnit.
Proč k téhle změně došlo? Proč se Jiřímu Paroubkovi nikdy nesplnil sen o návratu do Strakovy akademie? Proč se Mirek Topolánek „nedožil“ jako předseda ODS ani voleb 2010? A co to všechno znamenalo pro českou politiku a společnost?
Poslechněte si další epizodu podcastu Dobrovský&Šídlo a jejich speciální série „Nejdůležitější volby našich životů“ se speciálním hostem, sociologem a zakladatelem agentury STEM Janem Hartlem.

Podcast Paměti národa připravuje Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo.
Podcast Paměti národa. V době pandemie jsme nemohli pořádat setkání, diskuze, besedy, přednášky. A tak vznikl nápad: nový audio pořad! Tvoří ho předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský a komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo.