Hlavní obsah

Glosa: Víš, co smíš? Pořádkumilovní lidé trpí

Foto: Seznam Zprávy

Pokud smysl pro zodpovědnost dovede nějakého poctivce až na vládní web, pravděpodobně se v tu chvíli rozhodne, že opatření ho vlastně nezajímají.

Reklama

13. 1. 15:00
Článek

Dnes existují jen dvě cesty, jak mít plný přehled o platných covidových opatřeních. A obě jsou dost trnité.

Tohle je problém, který musí trápit všechny zaryté poctivce a milovníky pořádku. Stále předpokládám, že jich v Česku musí být slušná řádka. Pokud zrovna nepatří k té sortě, která má jako hobby pročítání jízdních řádů a jejich biflování nazpaměť, tak museli narazit na podobnou situaci jako já. Tedy že už si nedokázali vybavit, jaké covidové opatření zrovna teď a zrovna tady platí. Třeba když mezi svátky chtěli s někým zajít na pivo nebo kávu.

Dávám stranou dnes už téměř existenciální otázku, co smí a nesmí lidé bez očkování a s očkováním. Zmatky jsou i v tom, kolik lidí smí sedět u jednoho stolu, do kolika hodin mohou lidé být v hospodě nebo kavárně nebo jestli si mohou koupit svařák během procházky.

Existují dvě cesty, jak v tom všem mít přehled – a obě trnité.

Buď pečlivě průběžně sledovat všechny tiskové konference členů vlády a umět si i zpětně vybavit, co který ministr řekl před týdnem nebo dvěma.

Anebo si vše pečlivě dohledat, nejlépe přímo na stránkách vlády v sekci „Protiepidemická opatření – co aktuálně platí“. A pak už si jen pečlivě načíst třeba kapitolu „Omezení maloobchodu a služeb“, kde každá věta začíná paragrafem, odstavcem a písmenem. Což lze spolehlivě označit za zabijáka pozornosti všech méně trpělivých a netrénovaných čtenářů.

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Pokud smysl pro zodpovědnost dovede nějakého českého poctivce až na tato místa internetu, je velmi pravděpodobné, že se v tu chvíli rozhodne, že je mu to vlastně jedno a opatření ho nezajímají.

Už dlouhé měsíce mě fascinuje, že ani předchozí vláda Andreje Babiše, které měla bez debat špičkový marketing, si s tímto problémem neuměla poradit. Mluvím o jednoduché virtuální nástěnce, o stránce, na kterou, když se člověk podívá, tak zjistí, co platí dnes a co třeba od zítřka. Bez dlouhého studování, klidně i v obrázcích nebo tabulce na jeden klik v telefonu.

Věřím, že je tu řada lidí, kteří se chtějí chovat zodpovědně, ale narážejí právě na to, že prokousat se vyhlášenými opatřeními je jako zkouška z antického práva. Zastíní v tomto ohledu nová vláda tu starou, nebo to už nějak všichni dotrpíme do možného omikronového konce?

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované