Článek
Rozkrývá praktiky a fungování nebezpečných náboženských hnutí v Česku. Sama za to čelí jejich útokům, sekty přesto hodlá mapovat dál. „S nástupem sociálních sítí jim na to naskakuje stále víc lidí,“ upozorňuje investigativní reportérka Kristina Ciroková s tím, že členům hnutí AllatRa se nedávno podařilo dostat až do Sněmovny.
Právě za reportáž o ukrajinské sektě AllatRa, která je součástí celé série textů a podcastů, teď získala Kristina Ciroková novinářskou cenu Nadace OSF za rok 2024 v kategorii analyticko-investigativní žurnalistika.
„Měla jsem opravdu velkou radost. A je to i trošičku zadostiučinění za to, co jsem prožívala na podzim, kdy proti mně vedli na Slovensku trestní stíhání právě na popud lidí z hnutí AllatRa. Ne, že bych se nějak přehnaně bála, ale bylo to nepříjemné. A jsem ráda, že si mojí práce všiml i někdo jiný než prokurátoři na Slovensku,“ říká k ocenění s nadsázkou reportérka v Mediálním cirkusu.
Ukrajinské úřady označují AllatRu za sektu, která pracuje v podstatě jako trollí farma pro Putinovo Rusko. Vůdce tohoto náboženského hnutí Igora Michajloviče Danilova ukrajinská policie stíhá za vlastizradu a podezírá ho z dalších trestných činů. Ve zmíněné reportáži se Kristině Cirokové podařilo vypátrat Danilova v jeho úkrytu na Slovensku.
Za to proti ní hnutí od té doby vede štvavou kampaň. Ta započala zdánlivě nevinným gestem, když vůdce hnutí reportérce zaslal do redakce pugét jako poděkování.
„Říkala jsem si, co to má znamenat, jestli to není nějaká výhrůžka nebo něco takového. A krátce na to hnutí AllatRa nejdřív spustilo internetovou kampaň, kde odhalilo konspirační teorii o tom, jak jsem součástí hydry bývalé KGB a vyloženě mě tam v té souvislosti jmenovali. Tím to začalo. A poté následovalo to Slovensko, kdy jeden ze sympatizantů AllatRy podal trestní oznámení a rozjelo se úplně absurdní trestní stíhání,“ popisuje Ciroková.

Moderátorka Marie Bastlová a reportérka Kristina Ciroková při natáčení Mediálního cirkusu.
Reportérku pak přijela do Prahy osobně vyslýchat slovenská prokurátorka kvůli podezření z propagace takzvaného antikultovního hnutí:
„V evropském soudním příkazu bylo popsáno i to, že navíc existuje podezření, že já svými články o střelbě na filozofické fakultě používám takzvaný puzzle coding. Což je opět konspirační teorie, že kóduji lidem mysl tak, aby se z nich stávali masoví vrazi a aby stříleli děti ve školách. Dokonce tam bylo naznačováno, že snad díky mně se zaktivoval střelec, který vystřelil na slovenského premiéra Fica. A to už mi přišlo tak absurdní a bláznivé, že jsem nechápala, proč se české úřady vůbec tou jejich žádostí zabývaly. A proč vůbec umožnily to, abych byla předvolaná k výslechu.“
Nebála jsem se, že by mě zavřeli
Ukázalo se ovšem, že zmíněná prokurátorka v minulosti za sektu AllatRa sama agitovala. A slovenské úřady nakonec trestní stíhání zastavily.
„Nebála jsem se, že by mě zavřeli. I kdyby mělo dojít k nějakému soudnímu procesu, tak jsem si pořád říkala, že Česká republika by mě nevydala. Ale měla jsem strach, že bych třeba nemohla vycestovat,“ přiznává Kristina Ciroková s tím, že velký tlak cítila i její rodina. „V té době jsem měla shodou okolností narozeniny a dostala jsem přáníčko od mé dcery, která mi napsala: mami, doufám, že neskončíš ve vězení.“
I přesto, že proruská sekta ve svých útocích neustává, novinářka hodlá ve své investigativní práci pokračovat: „S tím tématem jsem sama taky neskončila, protože to dál nějakým způsobem žije svým životem.“
„Nedávno jsme publikovali videoreportáž v mém pořadu Terén o tom, jak se členové tohoto hnutí dostali až k politikům v Poslanecké sněmovně. Pan poslanec Berkovec z hnutí ANO, aniž by tušil, o koho se jedná - nezjistil si to a oni mu řekli, že jsou volné sdružení rodičů - jim uspořádal seminář,“ upozorňuje Ciroková.
Investigativní reportérka se tématu nebezpečných náboženských hnutí v Česku začala věnovat na začátku roku 2023. Od té doby odhalila desítku sekt, které se často pohybují na hraně zákona i za ní.
„Úplně čirou náhodou jsem se jednoho dne dostala k tématu jedné sekty, a pak jsem následně zjistila, že jakmile jsem to téma otevřela, tak mi začali psát lidé, kteří se tím tématem taky zabývají nebo mají příbuzné v nějakých sektách, nebo jsou to bývalí členové sekt. A ozývají se mi dodnes.“
Velmi těžké je pro ni sledovat zejména osudy dětí. „Podle zákona můžeme zpohlavkovat dítě, jsme jedna z posledních zemí v Evropské unii, kde se to smí. A tyto komunity k nám kvůli tomu přicházejí, protože je tady za to nemohou zavřít,“ říká Ciroková a připomíná třeba případ komunity Dvanáct kmenů, která do Česka přešla z Německa.
A kolik nebezpečných náboženských organizací u nás podle ní v současnosti vlastně působí? „Neexistují žádná data. Jsou jenom odhady a jsou i dost nepřesné. Takže nechci říkat žádná čísla. Ale s nástupem sociálních sítí a internetu ta hnutí mají možnost oslovit mnohem víc lidí. A tudíž mám pocit, že i víc lidí jim na to naskakuje.“
Sorry jako
I když své jméno v poslední době spojila právě s rozplétáním praktik šarlatánů a sektářů, Kristina Ciroková za sebou má dlouholetou a pestrou novinářskou praxi. Začínala jako reportérka MF DNES. Poté pracovala 12 let v televizi Prima, mimo jiné jako dramaturgyně diskuzního pořadu Partie. Před příchodem do Seznam Zpráv v roce 2020 jí mohli diváci šest let vídat na obrazovkách České televize v pořadu 168 hodin.
Její reportáže, ve kterých se nebála ani konfrontací s vrcholnými politiky, často vyvolávaly rozruch. Právě jí tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) také adresoval své pověstné „sorry jako“, když se ho ptala na podezřelý nákup dluhopisů Agrofertu.
Jak se vyrovnává s tlakem, který taková práce přináší? „Hejtů přibylo, ale myslím, že už jsem z České televize vycvičená. Myslím, že opravdu můžu říct, že jsem si prošla v té novinářské profesi snad vším. Začínala jsem úplně od píky a točila jsem krimi, točila soudy, točila jsem politiku, vyzkoušela jsem si fakt snad skoro všechno,“ říká reportérka.
Zároveň skromně dodává, že mezi kolegy z investigativy si přesto stále připadá jako benjamínek: „Takže myslím, že tomu se můžu ještě dlouho věnovat.“
Co pro ni bylo na reportování o sektách nejtěžší? Jak se dá od takové práce odstřihnout? A proč jí není líto, že pořad 168 hodin skončil?
Celý rozhovor si můžete pustit ve videu či v audiopřehrávači v úvodu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.
Mediální cirkus

Moderátorka Marie Bastlová.
Podcast Marie Bastlové o dění na mediální scéně. Zajímá ji pohled do redakcí, za kulisy novinářské práce – s předními novináři i mediálními hráči.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #medialnicirkus nebo na e-mail: audio@sz.cz.