Článek
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) se podle odhadů může týkat asi tří procent dospělé populace. Stojí za problémy v práci i v osobním životě a často narušuje běžné fungování. Léčí se s ní ale jen zlomek lidí.
Zapomínání, nepozornost, impulzivita i potíže s běžnými úkoly. To všechno můžou být projevy ADHD v dospělosti. Jak se porucha odhaluje a jak se léčí? O tom v podcastu MUDrování s Danielou mluvila psychiatrička Tereza Petrásková z Centra duševní rehabilitace Beroun.
Podle Terezy Petráskové pacientů, kteří se léčí s ADHD v dospělosti, přibývá. Zpřesnila a rozšířila se diagnostická kritéria, zejména ale stoupá povědomí o poruše - a to jak mezi veřejností, tak mezi odborníky.
„Dnes máme povědomí o tom, že to opravdu nemusí být jen záležitost, která se týká dětí. Statistické studie říkají, že počet jedinců, kteří mají ADHD v dospělosti, bývá v populaci mezi 1,5 až 3 procenty,“ popisuje lékařka. V České republice by se tak ADHD mohlo týkat okolo 200 tisíc dospělých.
Podle odbornice si pacienti nesou neléčené ADHD právě z dětství. A promítá se do všech aspektů života. „Porucha pozornosti se v dospělosti projevuje třeba tím, že takzvaně vypínáme při poradách nebo nedokončujeme, co jsme začali. Hyperaktivita se víc přesouvá do takzvaného vnitřního neklidu,“ popisuje lékařka.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Tereza Petrásková, Ph.D. je atestovanou psychiatričkou s odbornou specializací na psychiatrickou péči jak pro dospělé, tak pro děti a dorost. Nyní působí mimo jiné jako vedoucí lékařka v Centru duševní rehabilitace Beroun, kde vede pobytový program zaměřený na diagnostiku a léčbu poruch pozornosti u dospělých (včetně ADHD).

Tereza Petrásková (vlevo) mluvila o ADHD a o potížích, které porucha způsobuje v dospělém věku.
Závislosti i hypersexualita
Stejně tak se ale vše projevuje také impulzivitou - unáhleným jednáním, emočním kolísáním, náhlým ukončováním vztahů, ale třeba i vyhledáváním rizikových aktivit a sportů.
„Důležité diagnostické kritérium je, že porucha narušuje běžné fungování a kvalitu života. Jako takovou červenou linku mezi pacienty vnímám třeba i tendenci k závislostnímu jednání. Možná je to určitá nevědomá forma sebemedikace,“ doplňuje Tereza Petrásková. Výjimkou podle ní není ani tendence k hyperaktivní intimní činnosti, hypersexualitě.
Dopad nemoci na osobní život i kariéru pacientů podle ní bývá enormní. Neustálé zapomínání, nedotahování a neúspěchy navíc vedou k velmi nízkému sebehodnocení.
Pod drobnohledem
Podle psychiatričky se často stává, že lidé své problémy neřeší a nebo je přisuzují jinému psychickému problému. Zdaleka není výjimkou, že odbornou pomoc vyhledají, ale léčí se s nesprávnou diagnózou. Na situaci se podepisuje i celkový nedostatek kapacit v psychiatrii.
Nárůst odborného zájmu o problematiku je ale nepochybný. Důkazem je i nedávno otevřené unikátní lůžkové oddělení, které v Centru duševní rehabilitace Beroun otevřeli právě pro diagnostiku poruch pozornosti. Během 12denního programu lidé podstupují řadu komplexních vyšetření včetně pohybové a spánkové diagnostiky.
Naděje v každém věku
Dozvědět se, zda za problémy skutečně stojí ADHD nebo jiná porucha, přináší velkou úlevu. Zejména to ale bývá první a nejdůležitější bod v cestě za správnou léčbou. Podle psychiatričky lze ADHD léčit v jakémkoliv věku a léčba bývá účinná.
„Pokud vidím, že někdo zásadním způsobem odmítá medikaci, tak mu to určitě nemá smysl nutit. Potom se přistupuje spíš k různým psychoterapeutickým postupům. Nicméně dnes jsou léky na ADHD ve srovnání s jinými psychiatrickými léky velmi účinné,“ dodává Tereza Petrásková.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDrování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování i odebírat.