Hlavní obsah

Austrálie udělila azyl Saúdce, která utekla před rodinou

Austrálie udělí azyl prchající Saúdce. (Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters)

Mladá Saúdka s uprchlickým statusem se zatím stále nachází v Thajsku. Twitterový účet, který jí pomohl k získání azylu, byl deaktivován.

Článek

Osmnáctiletá Saúdka, která utekla od své rodiny poté, co se zřekla islámu, dostala azyl v Austrálii. Zprávu potvrdil šéf thajské imigrační policie, píše CNN. Udělení azylu zvažovala i Kanada.

„Ano, Australané jí zajistili azyl, nyní ale čekáme na to, kam se rozhodne odcestovat,“ potvrdil pro CNN šéf thajské imigrační policie. Rahaf Kunúnová, která se nyní nachází na blíže nespecifikovaném místě v Thajsku, ze země odcestuje hned, jak budou vyřízeny všechny administrativní záležitosti.

Kunúnová se do Thajska dostala poté, co uprchla od své rodiny při dovolené v Kuvajtu. Na thajském letišti na ní ale měli čekat saúdští velvyslanci, kteří jí zabavili pas. Kunúnová se zabarikádovala v hotelovém pokoji a zveřejnila sérii tweetů, které se rozšířily do celého světa. Twitterový účet, který jí pomohl k získání azylu, byl v pátek smazán.

Kunúnová v nich žádala o pomoc a ochranu před svou rodinou, která ji podle ní chce zabít, protože se zřekla Islámu. Kromě toho prý uprchla před nuceným sňatkem. Rodinní příslušníci ji navíc měli bít, zakazovat jí studovat nebo pracovat. Do Thajska dorazil i otec Kunúnové, se kterým se odmítla setkat.

Přpad se zkomplikoval i tím, že thajské úřady chtěly Saúdku vyhostit z administrativních důvodů, navíc k ní několik dní nepustili zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Ten dívce udělil uprchlický status.

Dívku na Twitteru za pouhých šest dní sledovalo přes 100 tisíc uživatelů. Nedlouho poté, co na Twitter napsala, že má pár dobrých a špatných zpráv, byl její účet deaktivován. Zřejmě z bezpečnostních důvodů.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.