Hlavní obsah

Australský arcibiskup dostal za krytí zneužívání rok vězení

Philipa Wilsona odsoudili k ročnímu vězení. (Video: Jan Marek, AP)

Reklama

3. 7. 2018 8:44

Australského arcibiskupa Philipa Wilsona odsoudili k ročnímu vězení za krytí sexuálního zneužívání dětí jiným knězem. Jde o dosud nejvýše postaveného katolického hodnostáře na světě soudně trestaného v souvislosti s tímto problémem.

Článek

Soudce v australském městě Newcastle stanovil pro Wilsona roční trest s tím, že bude moci po půl roce požádat o podmínečné prominutí zbytku trestu.

O termínu začátku výkonu trestu by se mělo rozhodnout 14. srpna. Soudce do té doby zváží, zda si bude moct duchovní odpykat trest v domácím vězení.

Sedmašedesátiletý arcibiskup z Adelaide byl v květnu uznán vinným z krytí vážného kriminálního činu jiného klerika. Kněz James Fletcher sexuálně zneužíval děti v 70. letech. V roce 2004 byl usvědčen a odsouzen k osmiletému vězení za zneužití devíti dětí.

Fletcher ve výkonu trestu v roce 2006 zemřel. Wilson u soudu prohlásil, že o činech kněze nevěděl. Soud však uvěřil svědkovi, který tvrdil opak.

Arcibiskup nedlouho po vynesení rozsudku rezignoval na svou funkci.

Římskokatolickou církví v posledních letech hýbou skandály spojené s pedofilií ve více zemích. Papež František opakovaně vyzval k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Vydal také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené